OHAL döneminde memur istifasına dair DPB'nin resmi görüşü

Devlet Personel Başkanlığı (dpb), OHAL döneminde istifa eden memurun yerine yeni memur gelip göreve başlamadıkça istifa eden memurun görev yerini terk edemeyeceğini, terk eden memurun bir daha memuriyete alınmayacağı yönünde görüş verdi.

14 Mayıs 2017 - 01:05

Devlet Personel başkanlığı, OHAL dönemindeki memur istifalarına yönelik önemli bir görüş verdi.

Başkanlık, 657'de yer alan maddeleri lafzı olarak yorumlayarak, kurumun tek başına istifayı kabul etmesinin yeterli olmadığını, ayrıca boşalan yere yeni bir memurun gelmesinin beklenmesi gerektiği yönünde mütalaa verdi.

Ancak bu görüş, 1984'te düzenlenen maddenin oldukça katı bir yorumu gibi görünmektedir. Zira, o dönemlerde teknik ve sağlık personelinin azlığında bu durum anlaşılabilirdi. Ancak bu dönemde değil.

Maddenin amacı kamu hizmetinin aksamamasıdır. Kurum eğer istifayı kabul ediyorsa demek ki hizmet aksaması olamayacağını düşünüyor. Sonuçta yetki ve sorumluluk kurumlarda. İlla birini oraya atamak zorunda değil ki. Belki vekaleten yürütecek, belki de küçülmeye gidecek gerek duymayacak, belki de zaten orada personeli fazlaydı. Ki kadro ve açıktan atama sistemimiz o kadar hızlı atama yapılmasına da müsait değil. Dolayısıyla, yerine birinin atanması ve göreve başlaması şartının özel nitelikli hizmetler (bir hastanedeki tek doktor gibi istisnai durumlar) için aranması gerektiğini, bunun dışında kurumun istifayı kabulünün yeterli olduğunun değerlendirilmesi daha güzel olurdu.

Diğer taraftan daha önce memurlar.net olarak yayımladığımız görüşler de memurun istifasının kurumca kabul edilmiş olmasının yeterli olduğuna dikkat çekmiştik.

İŞTE DPB'NİN GÖRÜŞÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 kişi öğretmeni darptan gözaltına alındı
6 kişi öğretmeni darptan gözaltına alındı
MEB'den okul müdürlerine sert uyarı
MEB'den okul müdürlerine sert uyarı