OHAL'de istifa edenin emekliliği yanar mı?

OHAL döneminde istifa eden devlet memurunun emeklilik hakları saklı kalır. Haberin detayları için öğretmenlersitesi.com'dan ayrılmayınız..

28 Haziran 2017 - 17:54

SORU: Merhaba 20 yılımı doldurdum haklarım saklı kalarak istifamı vermek istiyorum ama bazıları "OHAL'den dolayı istifa edersen emekliliğin tehlikeye girer" dedi bu olabilir mi?

CEVAP: Emeklilik Hizmet yılını dolduran memur yaş grubunu beklemek üzere OHAL döneminde istifa edebilir mi? Sosyal Güvenlik işlemleri nasıl olur? Sorunuz özelinde değerlendirmekteyiz.


Devlet memurları emeklilik haklarını hem hizmet yıllarını hem de yaş gruplarını tamamladıklarında kazanırlar.Emeklilik hakkından kasıt, emekli maaşı, ikramiyesi ve sağlık hizmetidir.
Sosyal Güvenlik kanunlarında, Devlet memurlarının mutlaka emeklilik yaş gruplarını tamamlayacakları tarihe kadar görev yapmaları gerektiğine dair hüküm bulunmaz.
OHAL döneminde istifa etme konusu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 94 ve 96 ncı maddeleri bağlamında, memuriyete geri dönüşle ilgili olup, bu işlemlerin emeklilik için hizmet yılını tamamlayıp emeklilik yaş grubunu doldurmayı beklemek üzere ve bu amaçla tekrar memurluğa dönme düşüncesinde olmayan tamamen emeklilik statüsüne geçmeyi amaçlayan ve bu nedenle istifa ederek görevinden ayrılan kişileri kapsamadığını değerlendirmekteyiz.

Bu bağlamda değerlendirmemiz:
1- 657 sayılı Kanununda yer alan, OHAL'de döneminde istifa edenin yerine bir memur gelmedikçe istifa edemeyeceği şeklindeki kısıtlayıcı hüküm sadece daha sonra memuriyete dönüşle ilgilidir.
2- OHAL döneminde hizmet yılını doldurup emeklilik için yaş grubunu beklemek amacıyla istifa eden memura, yaş grubunu tamamladığında SGK'ya müracaatı neticesinde, emekli aylık, emekli ikramiye ve sağlık hizmetinin verilmesini engelleyici bir hususun bulunmamaktadır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Liseye Kayıt Uygulaması tanıtım kitapçığı yayınlandı
Liseye Kayıt Uygulaması tanıtım kitapçığı yayınlandı
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ders saati süresi açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ders saati süresi açıklaması