Öğrtmenler susmayınca basın kovuldu

Muğla’nın Fethiye ilçesinde 260 öğretmenin görev yerlerinden sürgün edilmesine karşı Eğitim-Sen’in gerçekleştireceği basın açıklamasını polis engellemekte yetersiz kalınca basını uyardı.

09 Kasım 2016 - 23:01 - Güncelleme: 09 Kasım 2016 - 23:22

Geçtiğimiz gün Eğitim-Sen Fethiye Şubesi’nin Muğla’da 260’nın öğretmenin sürgün edilmesine karşı Fethiye Beşkaza Meydanı’nda gerçekleştirmek istediği basın açıklamasını polis önce OHAL kapsamında Muğla Valiliği’nin yasakladığını öne sürerek engellemek istedi.

“BASIN BURADAN BİR ŞEKİLDE UZAKLAŞTIRILDI!”

Polis basın açıklaması yapmak isteyen kitle karşısında yetersiz kalınca ise basın açıklaması için alanda bulunan basın mensuplarına “Muğla Valiliği İl Olağanüstü Hal Bürosu’nun kentte gerçekleşecek olan her türlü toplantı, gösteri, yürüyüş ve basın açıklamasını yasakladı.” İfadelerini kullanarak alanda bulunan basın emekçilerini gitmesi yolunda uyardı. Sonrasında açıklama yapan Eğitim-Sen Şube yöneticisi “Basın buradan bir şekilde uzaklaştırıldı!” ifadelerini kullanarak herkesin açıklamayı kendi imkanları doğrultusunda yayınlaması konusunda çağrıda bulundu.

“SÜRGÜNLERLE YILDIRILMAYA ÇALIŞIYORUZ!”

Şube binasında bir açıklama daha gerçekleştiren Eğitim-Sen, “Fethiye’de demokratik, laik ve bilimsel eğitimin kalelerinden biri olan Eğitim-Sen’i bitirmeye çalışıyorlar, bizi sürgünlerle yıldırmaya OHAL ile sesimizi kısmaya çalışıyorlar!” ifadelerini kullandı.

Ne Olmuştu?

Eğitim Sen (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) Muğla Şubesi üyesi 259 öğretmen 29 Aralık 2015 tarihinde greve katıldıkları gerekçesiyle il dışına sürgün edilmek isteniyor.  Eğitim Sen Muğla Şubesi üyesi 274 öğretmen, sendikalarının çağrısına uyarak geçen 29 Aralık’ta bir günlük greve katılması sebebiyle Muğla’da greve katılan öğretmenler hakkında Şubat 2016’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında öğretmenlerin ifadeleri istendi. Talep üzerine sendika tarafından hazırlanan ortak yazılı savunmalar verildi. 259 öğretmen arasında yer alan iki öğretmenin il dışı yer değişikliği kararnameleri tebliğ edilmesinin ardından öğretmenlerden biri Çankırı, biri Bilecik’e sürgün edildi.  Eğitim Sen Muğla Şube Sekreteri Volkan Polat, üyelerinin ‘sürgün’ edilmesine yönelik 29 Aralık’ta meşru ve yasal sendikal haklarını kullanarak bir günlük greve çıktıklarını belirten Polat, “Laik, bilimsel, demokratik eğitim için mücadele eden öğretmenler, sürgünlerle yıldırılmaya çalışılıyor. Bunu kabul etmeyiz. Bizi yıldıramazlar. Muğla’nın aydınlık birikimi olan öğretmenleri ve onların sendikaları Eğitim Sen’i bitirmeye dönük girişimlere karşı duracağımızı bilsinler” ifadelerini kullanmıştı.

Açığa alınan öğretmenlerle ilgili flaş açıklama

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor