Öğretmenlik Yemini Geliyor ! Öğretmenler bu yemini edecek

Doktorluk mesleğine ilk adımı atanların ettiği hipokrat yemini gibi artık öğretmenler de yemin ederek mesleğe başlayacak.

25 Temmuz 2017 - 00:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2017 - 14:21

Öğretmenlik mesleği en eski mesleklerden birisidir. Eğitimcinin kendisini adadığı mesleği için yemin etmesine ihtiyaç var mıdır bilinmez ama MEB böyle bir karar aldı.
Bu yemin bir öğretmeni daha fazla motive edebilir mi bu bir tartışma konusu olabilir.
Öğretmen yemininde, 'öğrencinin üstün menfaatini korumak' için ant içilecek. Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzalı, 81 ilin milli eğitim müdürlükleri ve okullarına '24 Kasım Öğretmenler Günü' başlıklı genelge gönderildi.
Asli olarak göreve başlamaya hak eden öğretmen adayları için 'yemin' töreni düzenlenecek. (Takvim)MEB Sitesine yer alan yemin ise yukarıdaki yeminden çok farklı
İşte MEB veribankasında yer alan yemin metni

ÖĞRETMEN YEMİN METNİ
 
'Türkiye  Cumhuriyeti  Anayasasına, Atatürk inkılâp ve  ilkelerine, Anayasada  ifadesi  bulunan  Türk  Milliyetçiliğine  sadakatla  bağlı kalacağıma;  Türkiye  Cumhuriyeti  kanunlarını Milletin hizmetinde olarak tarafsız  ve  eşitlik  ilkelerine   bağlı  kalarak   uygulayacağıma;  Türk Milletinin milli,  ahlakı,  insanı,  manevi ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup, bunları   geliştirmek  için   çalışacağıma;   insan  haklarına ve   Anayasanın temel  ilkelerine  dayanan  milli,   demokratik,  laik bir  hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne  karşı  görev  ve  sorumluluklarımı bilerek, bunları davranış   halinde   göstereceğime  namusum  ve   şerefim  üzerine   yemin ederim. ''
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Şenay Koca
  2 gün önce
  27 yıl önce aynı yemin metni ile yemin ederek öğretmenlik mesleğine başlamıstım.Bu haber şimdi Öğretmenlersitesine yakıştı mı?
 • Zehra
  3 ay önce
  Ben asaletim onaylanınca 24 kasım da yemin etmiştim bundan 15 sene evvel bu yeni birşey değil ki
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme ritüeli
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme...
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi