Öğretmenlik yapamayanlara sevindirici haber geldi

Memur olarak çalışan öğretmenlere öğretmenlik imkanı verilecek. Birçok eğitim fakültesi mezunlarının memur olarak çalışması hükümeti rahatsız etti. Bu konuya el atılacak. İşte detaylar..

04 Şubat 2017 - 21:50 - Güncelleme: 04 Şubat 2017 - 23:29

Eğitim fakültelerinden mezun oldukları halde kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atananlar şubat ayı içerisinde atama bekliyorlar. Kendi mesleklerini icra etmek isteyen öğretmenler hakkında BUSABAH’a konuşan Eksen Eğitim Sen Malatya Temsilcisi Kenan Akdoğan, KPSS’ye girmiş fakat yetersiz öğretmen ataması nedeniyle diğer devlet memurluklarına yine KPSS puanıyla atanan binlerce öğretmen olduğunu hatırlattı.

ÖĞRETMENLER HAKLARINI KULLANMAK İSTİYOR

Öğretmenlerin en doğal olan haklarını kullanmak istediklerini belirten Akdoğan, “Bu öğretmenlerimiz asıl görevleri olan öğretmenlik mesleğini icra etmek istemektedirler. Zaten üç aşağı beş yukarı kadrolu öğretmenlerle aynı maaşı almaktadırlar. Diğer devlet memurluğu kadrolarında çalışan öğretmen adayları görüldüğü gibi maaş kaygısı yüzünden değil emek verdikleri, mezun oldukları eğitim fakültelerinden öğretmen olup yurdum öğrencilerine faydalı olmak, çok sevdiklerin öğretmenlik mesleğini icra etmek için en doğal haklarını kullanmak istiyorlar” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLER MECLİSE 30 BİN DİLEKÇE GÖNDERMİŞ

Öğretmen mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen Akdoğan, “Sayıları 10 binleri geçen bu öğretmen adayları çeşitli girişimlerde bulunmuşlardır. Örneğin meclise 30 bin dilekçe göndermiş, çeşitli yerlerle görüşmüşlerdir. Yine bu öğretmen adayları da bize sürekli bu mağduriyetlerinin giderilip giderilmeyeceğini sormaktadırlar. Hükümetin bu konuya bir açıklık getirmesi bu durumda olan öğretmen adaylarımızın mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir. Çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile beş bin dershane öğretmeni KPSS şartı aranmaksızın kadrolu öğretmenliğe atanmıştır. Fakat aynı uygulama diğer devlet memurluğu kadrolarında bulunan ve KPSS ile atanmış öğretmen adaylarına uygulanmamıştır” ifadelerini kullandı.

MAĞDURİYET GİDERİLMEYE BAŞLANDI

“Hükümet Terörle Mücadele Kanunu kapsamında şehit ve gazi yakını olan devlet memurları için yakın geçmişte bir Kanun Hükmünde Kararname çıkarmış, yukarıda bahsettiğimiz mağduriyete benzer bir mağduriyeti gidermeye başlamıştır” diyen Akdoğan, şunları belirtti: “Aynı kanunun biraz daha düzenlenerek mağdur olan öğretmenlerimizi de kapsayacak şekilde bir defaya mahsus yeniden çıkarılmalıdır. Bahsi geçen kanun ise 23.12.2016 tarihli ve 291927 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ve Cumhurbaşkanımızca onaylanarak Bakanlar Kurulunca 2016/9507 sayılı kararla yürürlüğe konulan: ‘Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında istihdam edilecekler hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin 6. maddesine eklenen geçici 3’ün 3’ü fıkrasında ‘ İhraz etmiş bulundukları unvanların atandıkları kamu kurum ve kuruluşlarının mevcut kadro ve pozisyonlarında olmaması halinde ilgililer, asli memurluğa atandıktan sonra bir defaya mahsus olmak üzere diğer kanunlarda yer alan herhangi bir kontenjan sınırlamasına tabi olmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanabilirler.’ Yine Aynı maddenin dördüncü fıkrasında ‘...naklen atama başvurularını atanmak istedikleri unvan için gerekli şartları taşımaları halinde ivedilikle işleme alarak sonuçlandırılır’ denilmektedir.”

EĞİTİM MEZUNLAR ÖĞRETMENLİĞE GEÇİRİLMELİ

Öğretmenlerin en kısa sürede öğrencileriyle buluşturulması gerektiğini söyleyen Akdoğan, “Görüldüğü gibi aynı kanunda yapılacak bir değişiklikle 657’ ye tabi olan adaylıkları kalkmış, Eğitim Fakültesi mezunları, mezuniyetlerine esas olan öğretmenlik mesleğine geçirilmelidir. Böylece 100 binden fazla öğretmen açığı bulunan MEB’in-maliyeye maddi bir külfet getirilmeden- öğretmen ihtiyacının bir kısmı karşılanabilir ve böylelikle bu mağduriyet de giderilmiş olur. Ayrıca MEB’de ilk atamanın ne zaman yapılacağı ve ne kadar öğretmenin atanacağı konusunda atanmayı bekleyen öğretmen adaylarımız bilgilendirilmeli ve bu öğretmenlerimiz de en kısa sürede öğrencileri ile buluşturulmalıdır” diye konuştu.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI


Öğretmenlere ikramiye    Öğretmenlerin görev alabileceği 2017 sınav takvimi    Öğretmenlere bir eğitim daha geliyor

YORUMLAR

 • 44 Yorum
 • Ahmet y
  1 ay önce
  Memur öğretmenler yetkililerden öğretmen liğe geçiş için haber bekliyor
 • ali
  9 ay önce
  Mağduriyet felan yok. Onca işsiz varken işini beğenmemezlik var.
 • Özgür
  10 ay önce
  Hırsızlık olur benim kuzenimde memurdu calıştı herkes gibi haketti ögretmen oldu memur olmanız kpssde başarısız olsugunuz için başarısızsanız neden atanacaksınızki başaramadınız işte çalışın atanın
 • emisar
  10 ay önce
  inşAllah
 • 44malatya
  10 ay önce
  Hem ortaogretim matematik,hem ilahiyat mezunuyum.2006 da 87 kpss puani ile diyanete atandim.bu haksizlik giderilmeli ve dersanecilerden cok daha fazla hak eden bizler ogrencilerimize kavusmaliyiz...
 • KENAN
  10 ay önce
  İNŞALLAH BU MAĞDURİYETİNİZ GİDERİLİR. BİZ SİZLERDEN GELEN TALEP DOĞRULTUSUNDA GÖRÜŞLERİMİZİ VE ÇÖZÜM YOLLARINI BELİRTTİK. SAYGILAR
 • KENAN
  10 ay önce
  Ayşe Hanım, öğretmenlerin olduğu kadar öğretmen adaylarımızın da derdi derdimizdir. Saygılar . EKSEN EĞİTİM SEN
 • memuröğretmen
  10 ay önce
  Sayın Akdoğan'a içinde bulunduğumuz vaziyeti bildirdiği için teşekkür ederiz.Zamanında pek çok haksızlığa uğramış memur öğretmenleriz biz.Rotamız değiştirildi.Şimdi bu rotayı doğru yere çevirmek yine devletimin elinde.Umut içinde beklemekteyiz...Çünkü öğretmenliği seviyoruz ve severek yapmak istiyoruz.
 • MEMURÖĞRETMENLER en mantıklısı
  10 ay önce
  Eğer bu mağduriyet giderilip memuröğretmenlerin gönülleri alınırsa hem onlar öğrencilerine kavuşacak hem de Devletimiz, bütçeye ek yük getirmeden öğretmen açığının bir kısmını, öğretmenlik yapma hakları bulunan, idari-iş deneyimi yüksek, devlet tecrübesi ve devlet terbiyesi yerinde, halkla ilişkiler yönünde yoğun kazanımlara sahip kamu personeliyle yani memuröğretmenlerle masrafsızca,verimli ve güvenilir kişilerle kapatacaktır.
 • GARSLAN
  10 ay önce
  Memuröğretmenlerin devletteki memur kadrolarının MEB okullarındaki öğretmen kadrolarına aktarılmaları "SSKlı MEB özel öğretim kurumlarındaki öğretmenlik & öğreticilik süreleri" , "Mezuniyet Tarihi Önceliği" , "Emekliliğe Esas Toplam Hizmet Süresi" ya da kendi aralarındaki başka bir adil ölçüte göre sıralamayla gerçekleşebilir. Bu işlem ya eskisi gibi %3'lük kontenjanla ya da toplu bir kadro değişimiyle halen çalıştıkları il ve ilçelerde anayasal aile birliğinin korunması adına zorunlu hizmetten muaf tutularak yapılmalı 2012den beri süren mağduriyet artık giderilmelidir.
 • Kader al
  10 ay önce
  Memur olmayı bekleyen 1 milyon öğretmen eğitim fakültesi mezunu var.Onlar ne yapsın
 • sevda
  10 ay önce
  sadece 657 de çalışan eğitim fakültesi mezunları değil benm gibi 399 lara da bu hak verilmeli ben 11 yıldr bunu bekliyorum.daha önce kurumlar arası geçiş de de 657 şartı aradılar.zaten bizler kpss yle giren grubuz.
 • İlke
  10 ay önce
  İnşAllah 2012 de var olan bir hak bu sadece aynı şekilde alınmaya devam etmeli
 • Memur Öğretmen
  10 ay önce
  Dershane öğretmenlerinden daha az hak etmiyoruz atanmayı, memur öğretmenler okula.
 • Özge
  10 ay önce
  Siz de sınava girin aranın haksız yere atama beklemeyin.
 • Perihan
  10 ay önce
  Biz memur öğretmenler güzel haberler bekliyoruz
 • Fatma
  10 ay önce
  [04/02 18:52] ‪+90 507 697 5544‬: Sayın Bakanımızın Verimli Personel ilkesi uyarınca kamuda memur olarak görev yapan öğretmenlerin kurumlar arası geçiş ile bütçeye yük getirmeden Milli Eğitim Bakanlığına kurumlar arası aktarılmalidir
 • Bay Ahmet
  10 ay önce
  İnşaAllah
 • Tuba
  10 ay önce
  harika bir haber çözüm bekliyoruz inşAllah. sayin cumhurbaskanimizin katilacagi törenle atanacagiz insAllah
 • Yağmur Öğretmen
  10 ay önce
  Öğretmen açığı olan yerlerde ücretli öğretmenlik adı altinda veteriner, laborant, tekniker, aşçı, hayvan yetiştiricisi, bahçe bitkileri... gibi meslek gruplari ve dahi 2 yillik ön lisans mezunu olup hiçbir şekilde eğitim bilimleri dersi almayanlar bile öğretmenlik yaparken biz memur öğretmenler verimsiz değerlendirilmekteyiz. Kamu kaynaklarının etkin kullanimi için kamu personeli uzmanlaştigi alanda istihdam edilmelidir. 2012 öncesinde olduğu gibi 'kurumlararasi ilk atama' hakkimizi geri istiyoruz. Hizmetimize okullarda, gönül verdiğimiz ve uzmanliğimiz olan ögretmenlik mesleğini icra ederek siniflarimiza ve ögrencilerimize kavuşarak devam etmek istiyoruz.
 • Ysmn
  10 ay önce
  Dersane öğretmenlerine tanınan imkan inşAllah memur öğretmenlere de tanınır. Teşekkürler sesimiz olduğunuz için.
 • Memur ogretmenler okulaaa
  10 ay önce
  Memur ogretmenler okulaaa
 • Sınava girip ATAN
  10 ay önce
  Sınava girip atanabiliyorken laf cambazlığı yapıyorsunuz.Bu olay kesinlikle olmayacak. Kaldıki birço memur LİSE DÜZEYİ KPSS ile atandı. EB-ÖABT saymasak sıkıntılı bir durum. Herkes gibi Sınava girin
 • Kemal
  10 ay önce
  Bu feryadimizi duyurdugunuz icin tesekkurler.Umariz yetkililerde bizi duyarlar.
 • hasan
  10 ay önce
  inşAllah memur öğretmenlerin geçişini sağlayacak bi düzenleme yapılır bütçeye yük olmadan mebe geçmeyi istiyoruz
 • Dilek cemali
  10 ay önce
  Artik meslegimizi icra etmek istiyoruz
 • KAYraa
  10 ay önce
  Bizler hhükümetimizden artık somut adım bekliyoruz Memur öğretmenler MEB e !!!
 • Efe
  10 ay önce
  Bu kez çözülsün!!! Atama bekliyoruz
 • Ahmet Y
  10 ay önce
  Teşekkür ederiz admin.Ssesimiz olduğun için.. Bu mağduriyetimizi Sn Bakanımızın çözmesini bekliyoruz
 • Utku
  10 ay önce
  Memur Öğretmenler sınıflaraaa
 • Ahmet Güzel
  10 ay önce
  Durumu özetleyen çok kaliteli bir haber olmuş. InşAllah MEB artık bu sesi duyar..
 • ahmet
  10 ay önce
  hadi inşAllah
 • derya
  10 ay önce
  Bu hususta hükümetimize güvenimiz sonsuz...Bizler göreve hazırız
 • Başak karaosmanoğlu
  10 ay önce
  Sesimizi duyurduğunuz için çok teşekkürler
 • Tugba
  10 ay önce
  Memur Öğretmenler ve aileleri umutla bekliyoruz inşAllah
 • Canan
  10 ay önce
  Hele ki bir eski dershaneci olarak memur olduğumuz için dershaneciler verilen hakkı kullanamadık.bari Hakkımız olan öğretmenlik meslegini bize geri versinler.ayrica içimizde çok fazla 2010 mağduru var.buradaki haksızlık da giderilmedi. Lütfen sesimizi duyun da bize yapılan haksızlıkları giderin...
 • Nesli
  10 ay önce
  Kopya ceken ogretmenler emeklerimizi hayallerimizi caldı, küsüratlarla ogretmenlige atanamadigimiz icin memur olmak zorunda kaldik.onlar olmasaydi senelerdir kendi meslegimizi yapiyor olacaktik.kopyacilar ogretmenlikten atildi ama bizlere emegimiz hayallerimiz geri verilmedi. 657 nin 74 maddesinde de var olan hak nedeniyle kendi meslegimizi yapabilme imkani verilmesini istiyoruz
 • Hanifi coşar
  10 ay önce
  Bu haberi yapan arkadaşlara minnattarız elinize yüreğinize sağlık
 • Ayşe Pervin iŞLER
  10 ay önce
  Bizleri gören ve destekleyenlerin olması çok önemli ve güzel. Teşekkürler
 • Recep
  10 ay önce
  Yıllardır bu meslegi yapmak için emek verenlere lütfen bir ses olun
 • Caner
  10 ay önce
  Dershanecilere bir kez KPSS siz tanınan hak 2012 ye kadar anayasal bir hak olarak memur öğretmenlere uygulanmışken KPSS ile atanmış memur öğretmenlerin hatırlanmamış olması çok üzücü
 • Lale Müldür
  10 ay önce
  Memurların öğretmenliğe sınavsız geçişi kesinlikle olmayacaktır. Bu durum Hamza Aydoğdu ve Yusuf Tekin tarafından da tescillenmiştir. Yanlış ve yanlı haberlerle insanların umudunu tüketmeye hakkınız yok.
 • Mehtap
  10 ay önce
  Memur öğretmenler öğrencilerine kavussun meb
 • Mevlüt
  10 ay önce
  İnşAllah bu haksızlık son bulir ve öğrencilerimize kavuşturuz..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den serbest bırakılan öğretmen tekrar tutuklandı
FETÖ'den serbest bırakılan öğretmen tekrar tutuklandı
ABD'den flaş Türkiye açıklaması
ABD'den flaş Türkiye açıklaması