Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda Maaş, Kıdem ve Tayin Düzenlemesi

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar içerisinde yer alan öğretmenler için maaş, kıdem teşvik ve tayin isteği konularında sona yaklaşıldı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda Maaş, Kıdem ve Tayin Düzenlemesi
27 Nisan 2019 - 13:45

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında bulunan Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görevli öğretmenlerin maaş ve kıdem teşvikleri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bu bölgelerde görev yapan öğretmenlerin ücretleri de her bölgenin zorluk derecesi dikkate alınarak belirlenecek. Milli Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca ortak olarak yürütülen çalışma tamamlandığında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak.

Bölgeler 6 Dereceye Ayrılacak

Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalarına göre dezavantajlı bölgeler arasında kabul edilen Doğu ve Güneydoğu'da yer alan bazı illerde görev yapan öğretmenlere çeşitli teşvikler getirilecek. Çalışmalar kapsamında her bölge şartlarına göre ayrılarak her bölge için farklı bir teşvik sağlanacak. Buna göre bölgeler dezavantajlarına göre 6 dereceye ayrılacak ve her bir bölgenin ücreti farklı belirlenecek.

5 Katı Ek Ücret ve Kıdem Avantajı Sağlanacak

Düzenleme son halini aldığında en olumsuz bölge olarak belirlenen 1. bölgede görev yapan bir öğretmen Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen oranda ücret alacak. Buna karşın şartları en ağır bölgede görev yapan öğretmen ise 5 katı kadar fazla ek ücret alacak. Teşvik çalışmasında aynı zamanlara öğretmenlere ek ücret haricinde özlük haklarında da iyileştirme yapılması düşünülüyor. Bu kapsamda kendi isteği ile dezavantajlı bölgelerde görev yapmak isteyen öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen süre içerisinde görev yapmaları halinde kıdemleri de yükselecek. Dezavantajlı bölgelerde 6 yıl görev yapan öğretmenler, avantajlı bölgelerde görev yapan öğretmenlere göre daha kıdemli sayılacak.

Tayin İsteklerinde Kolaylık Sağlanacak

Söz konusu çalışmalar yanında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tayinler konusunda da önemli bir düzenleme yapılacak. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bakanlık tarafından belirlenecek sürelerde görev yapan öğretmenler diğer avantajlı bölgelere tayinlerini istedikleri takdirde onlara kolaylık sağlanacak. Aynı zamanda teşvik paketi yürürlüğe girdiği takdirde, öğretmenlerden gelecek olan talep doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlik modelini de bitirmeyi planlıyor.

Bu haber 2732 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort