"Öğretmenlik Meslek Kanunu ivedilikle çıkarılmalı ve hayata geçirilmelidir"

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili taleplerini yineleyen Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, “ivedilikle çıkarılmalı ve hayata geçirilmelidir” dedi.

"Öğretmenlik Meslek Kanunu ivedilikle çıkarılmalı ve hayata geçirilmelidir"
24 Mayıs 2019 - 14:50

Çankırı'da bulunan İsmet İnönü Ortaokulu'nda görevli öğretmen Muhammed Sivridağ'a bir öğrenci velisi tarafından uygulanan şiddeti protesto etmek için düzenlenen yürüyüşte konuşan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, bu saldırıyı topluma ve toplumun geleceğine yapılmış bir saldırı olarak gördüklerini ifade etti. "Öğretmenlik Meslek Kanunu ivedilikle çıkarılmalı ve hayata geçirilmelidir." diyen Çakırcı, bu düzenleme olmadığı takdirde saldırıların devam edeceğine dikkat çekti. Dolayısıyla, bu saldırının önüne geçilmesi için Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bir an önce çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Disiplin Yönetmeliklerindeki Yetersizlikler

Öğretmenlere karşı veliler veya öğrenciler tarafından gelebilecek saldırılar nedeniyle hazırlıklı olunması gereken bir meslek haline geldiğini belirten Çakırcı, bu gidişatın kendilerini endişelendirmekte olduğunu söyledi. Bu saldırganlara karşı toplum ve ülke olarak önlem almak zorunluluğunun bulunduğunu belirten Çakırcı, öğretmenlerin hayatına kasteden bu saldırılara karşı önleyici ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Disiplin yönetmeliklerindeki yetersizliklerin giderilerek öğretmene verilen değer hususunda bilinçlendirme çalışmaları yapılması gerektiğini ifade eden Çakırcı, okullarda güvenlik önlemlerinin arttırılmasını ve bu tür saldırılara karışanların kamu hizmetlerinden yararlanmalarına yönelik kısıtlamalar getirilmesini istedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu

Milli Eğitim Bakanlığı'na ve yetkililere çağrıda bulunan Çakırcı, daha önce yaşanan şiddet olaylarında tepkilerini ortaya koyduklarını ve Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılması için imza kampanyası başlattıklarını hatırlattı. Şiddeti önleyici tedbirleri de içeren Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun ivedilikle çıkarılması ve hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Çakırcı, böyle bir düzenleme olmadığı takdirde saldırıların devam edeceğini söyledi.

Kaynak: Eğitim-Bir-Sen

Bu haber 707 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort