Öğretmenlik kebap meslek mi?

Peki insanlar neden öğretmenliği böylesine kebap bir meslek olarak görüyor? İşi insan yetiştirmek, malzemesi insan olan, geleceğimizi emanet ettiğimiz bu meslek grubu neden sürekli kem gözlere, kötü sözlere maruz kalıyor? Yeni nesli yaratma görevi verilmiş bu kimselerin kazandıkları, harcadıkları, imkanları, tatilleri neden herkesin gözüne batıyor?

28 Ekim 2016 - 08:40

Gönül isterdi ki “85 bin kişi arasında gerçekleştirdiğimiz kapsamlı bir araştırmaya göre…” diye başlayıp, süper bilimsel verilerle sizi dumura uğratalım, ama öyle bir imkanımız yok.

İmkanımız yok ama şükür aklımız, gözlem yeteneğimiz, muhakeme gücümüz var! İşte sahip olduğumuz bu yetiler sayesinde öğretmenlik mesleğini beleş meslek olarak görenler için küçük bir hatırlatma yapmayı kendimize borç bildik. İnanıp inanmamak size kalmış. 1. Öğretmenlik sadece okulda icra edilen bir meslek değil, hiçbir öğretmen okuldan çıkınca “Ohh bee!” deyip yan gelip yatmıyor.

2. Aksine öğretmenlik mesleğinin asıl yorucu tarafı okuldan çıktıktan sonra başlıyor, sizlerin angarya diyeceği birçok iş öğretmenlerin okul saatlerinin dışında cereyan ediyor. 3. Her gün otobüsteki, uçaktaki, vb. yerlerdeki ağlayan, yaramazlık yapan çocuklardan şikayet ediyorsunuz ama öğretmenler her gün yüzlercesi ile mücadele etmek zorunda kalıyor. 4. Sadece öğrenciler mi? Asıl büyük sorunu öğrenci velileri teşkil ediyor desek! 5. Herhangi bir devlet dairesinden kat kat daha fazla bürokrasinin, askeriyeden, emniyetten çok daha fazla hiyerarşinin esiri olmuş tek kurumdur okullar. 6. Dünyada öğretmenler bir toplumun en kıymetli üyeleridir, ancak maalesef ülkemizde eğitim dışındaki gelişmeler yüzünden tabiri caiz ise ayağa düşürülmüştür.

7. Kebap iş olarak görülmesi mesleğin kolaylığından değil, toplumun “Hiçbir şey olamazsan öğretmen ol bari” algısındandır. 8. Bunda öğretmenlerimizin de katkısı büyüktür, çünkü sürekli kendisini geliştirmek zorunda olan bir meslek icra etmelerine karşın buna değer verenlerin sayısı oldukça azdır. 9. Öğretmenlik, içinde birçok başka iş kolunu barındıran bir meslektir, bir öğretmen aynı zamanda psikolog, akıl hocası, sanatçı vs. de olmalıdır, bu çok mu kolay sizce? 10. Eğitimde yaşanan, artık kangren olmuş tüm sorunları öğretmenlerin üzerine yıkmak kolaycılıktan başka bir şey değildir. 11. Sürekli değişen müfredat, kitaplar, sistemler, yaklaşımlar yeterince zor değilmiş gibi buna bir de siyasi baskıyı ekleyin görün bakalım öğretmenlik ne kadar kolaymış. 12. Yetersiz, isteksiz, idealleri olmayan, bu mesleği sadece para için yapan az sayıdaki insanı tüm öğretmenler için örnek olarak almak neresinden bakarsanız bakın yanlıştır. 13. Gelişmiş ülkelerdeki öğretmenlere baktığınızda sorumluluk alma, kendini geliştirme, sosyalleşme, teknolojiden istifade etme, sınırsız özgürlük, yeniliklere açık olma vb. özellikler görürsünüz, Türkiye’de bunu sağlamadan öğretmenlere laf etme hakkınız yoktur.

14. Öğretmen eğitimi konusu ise bambaşka bir mevzudur, baştan sonra yanlış bir sistem içerisinde yetiştirdiğiniz insanlardan her şeyi doğru yapmasını bekleyemezsiniz. 15. Çözüm, öğretmenleri sabahtan akşama kadar okulda tutmak, yaz tatillerinde angarya işlerle onları meşgul etmek değildir, öğretmenlerin kendilerini geliştirmesinin önündeki engelleri kaldıracaksınız.

16. Öğretmenlerin özgür, düşünebilen, yaratıcı, gelişime açık, yenilikçi insanlar yetiştirmesini istiyorsanız öncelikle öğretmenlerin böyle insanlar olmasını sağlamalısınız. 17. Eğitim, bir ülkenin geleceğidir, ülkenin geleceğini teslim ettiğiniz insanları sadece “bizden, bizden değil” diye gruplayamazsınız! 18. Eğer bu hayattaki tek amacınız para ise, mesai bitimi sizin için bayram demekse, bir işin niteliğine değil de niceliğine odaklanıyorsanız evet, öğretmenlik çok kebap bir iş. Bonus – Sadece bir günlük gündemi, bir Kuzey Avrupa ülkesinin bir yıllık gündemine denk olan bir ülkede öğretmenlik gibi malzemesi insan olan bir mesleği icra etmenin kolay olduğunu düşünmek en hafif tabiriyle saflıktır.

kayanak listelist.com

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • osman
    1 yıl önce
    Ülke böyle olunca kurumlar da aynası oluyor.Her bakan kurumlarını bir uzaktan denetlesin de görsün.Her kes doktor,mühendis,müdür vs.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti