Öğretmenlik B Grubu Ne Demek?

Milli Eğitim bakanlığı bünyesinde görev almak isteyen tüm öğretmenler KPSS- öğretmenlik sınavına girer. Eğitim fakültelerinden mezun olanlar bu sınava girebilir. Aynı zamanda Fen- Edebiyat bölümü mezunları pedagojik formasyon alarak bu sınava girebilir. Alınan puan ile öğretmen kadrolarına atam yapılır.

Öğretmenlik B Grubu Ne Demek?
22 Kasım 2019 - 14:24

A Grubu Öğretmen Sınavları
2019 yılında yapılan KPSS sadece A grubu kadrolar için yapılacaktır. Bu sınav ayrıca öğretmen kadroları için de yapılır. Bu sınava katılan öğretmenler Genel Yetenek- Genel Kültür bölümünden sınavlara girecektir. Bunun yanı sıra bu sınavda öğretmenler Eğitim Bilimleri oturumuna da katılmaktadır. Ayrıca alanlarına göre öğretmenler için alan sınavları da yapılır. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine katılarak öğretmenler 3 farklı oturum ile sınavı tamamlar. A grubu olarak bilinen bölüm dışında sınava girenler 2 ayrı bölüme de giriş yapar.

Öğretmenlik Puan Türleri
Öğretmen adayları için 2013 yılı sonrasında iki farklı puanlama yapıldı. P10 ve P121 puanlama türleri ile öğretmenlerin puanları hesap edildi. P121 puan türünde tüm oturumda yer alan sınavların hesaplanması ile oluşur. Bu puan 17 branş için geçerlidir. 17 branş haricinde yer alan puanlar P10 olarak geçer. Bu sınavda genel yetenek- genel kültür ve eğitim bilimleri esas alınır. Puanlama ile sınav sonuçları değişiklik gösterir. 17 branş haricinde kalanlar alan sınavına girmez. Bu puanlar da diğer öğretmen adaylarından istenmez.

Bu haber 512 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort