Öğretmenlik Anket Sonuçları Açıklandı

Öğretmenlik Anket Sonuçları Açıklandı
21 Aralık 2019 - 13:35 - Güncelleme: 21 Aralık 2019 - 14:05

Öğretmenlik Anket Sonuçları Açıklandı

   81 ilde Anadolu Eğitim Sendikası Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreterliği tarafından hazırlanan ve düzenlenen anket sonuçları açıklandı.  Dönemsel anket sonuçlarına göre öğretmenler, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bir an önce çıkmasını istiyor. 2019- 2020 eğitim- öğretim yılı için 5318 öğretmene bu anket uygulandı. Ankette yer alan öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığından özlük ve mali haklar için beklentisi bulunuyor.

  Öğretmenlik Mesleği Değersizleşiyor

    Ankete katılan öğretmenler pek çok konuda kararlarını dile getirdi. Öğretmenler yöneticilik için sınavın olması gerektiğin ve mülakatın tamamen kaldırılması gerektiğini söylediler. Öğretmenler ankete göre seki sistem ile yani sadece mülakat ile yönetici atanmasını istiyor.  Yapılan ankete göre öğretmenler her geçen gün öğretmenlik mesleğin daha da değersizleştiğini düşünüyor. Bu düşünce sahip öğretmen yüzdesi %71 iken sadece sözde değer verildiğini düşünen öğretmen sayısı ise % 15 olarak belirlenmiş.

Ara Tatili Olumlu Buluyorlar

  Öğretmenlere anket içinde bu yıl ilk defa gerçekleşen ara tatil içinde sorular soruldu. Bu sorulara göre öğretmenler genel olarak ara tatili olumlu buluyor. Sendikaların siyasi partiler ile ilişkilerine ise öğretmenlerin pek çoğu olumsuz bakıyor. Okullar açıldıktan sonra okulların temizlik ve güvenlik ihtiyacının karşılandığını söyleyen öğretmen sayısı ise yüzde 62 oluyor. Bu öğretmenler ihtiyaçların okullar açıldıktan 1 ay sonra İşkur tarafından karşılandığını belirtiyor. Anket içinde öğretmenler ile ilgili pek çok konu yer alıyor. 

Bu haber 1451 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum