Öğretmenliğe 240 bin sınırı getirildi

2017 ÖSYS kılavuzunda öğretmenlik için getirilen özel şartı ve 240 bin başarı sıralamasına göre tercih edilebilecek öğretmenlik bölümlerini değerlendiriyoruz.

17 Temmuz 2017 - 12:39

2017 ÖSYS kılavuzuna göre öğretmenlik programlarını tercih edecek olanlara özel bir şart getirildi. 24. maddeye göre başarı sırası 240 bin içinde yer alan adaylar öğretmenlik programlarını tercih edebilecek ancak Fen-Edebiyat Fakülteleri için 240 bin şartı yer almadı. Dolayısıyla başarı sırası 240 bin içinde olmayıp da öğretmen olmak isteyenler Fen-Edebiyat Fakültesi veya başka fakültelerden tercih ederek ve Pedagojik Formasyon alarak öğretmen olabileceklerdir.

240 Bin Başarı Sıralamasına Göre Tercih Edilebilecek Öğretmenlik Bölümleri 1- Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri  Öğretmenliği 2- Coğrafya Öğretmenliği 3- Fen Bilgisi Öğretmenliği 4- İlköğretim Matematik Öğretmenliği 5- İngilizce Öğretmenliği 6- Japonca Öğretmenliği 7- Kimya Öğretmenliği 8- Okul Öncesi Öğretmenliği 9- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 10- Sınıf Öğretmenliği 11- Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 12- Türkçe Öğretmenliği   13- Almanca Öğretmenliği 14- Felsefe Grubu Öğretmenliği 15- Fransızca Öğretmenliği 16- Fizik Öğretmenliği 17- İlköğretim Matematik Öğretmenliği 18- Biyoloji Öğretmenliği 19- Tarih Öğretmenliği 20- Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği 21- Matematik Öğretmenliği 22- Özel Eğitim Öğretmenliği 23- Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği 24- Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 25- Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Madde 24-Özel Koşulu: Öğretmenlik programlarına (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil), programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 240 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır. (Okul birincisi kontenjanları dâhil) Eğitim Fakültesine girişte 240 bin başarı sıralaması şartı getirilmiş olup yukarıda saydığımız öğretmenlik alanlarına girmek için 240 bin şartı vardır ancak öğretmenlik atamalarına teşkil eden Fen-Edebiyat ve diğer Fakülte mezunları için 240 bin şartı yer almamaktadır. Yani 240 bin başarı sıralamasında olmayanlar için öğretmenlik yolu halen açıktır. YÖK’ün uygulaması kısmen olumlu ancak sadece eğitim fakültesi mezunları öğretmen olmamaktadır. Bunun için 240 bin başarı sıralamasını destekleyecek yeni bir yöntem bulunmalıdır. 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ervnr
  3 ay önce
  Zaten 40 yaş sınırı tekrar getirildi yeter artık be yeter bu öğretmenlere yaptiklariniz
 • Tuğba
  3 ay önce
  Bu nasıl iş arkadaşım formasyona ortalama yok her önüne gelene var 240 bin sınırı da getirme son para yok öğretmen alamayız valla bıktık sizden
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Usta oyuncuya öğretmenler günü ziyareti
Usta oyuncuya öğretmenler günü ziyareti
Yeni KHK'da flaş değişiklik
Yeni KHK'da flaş değişiklik