Öğretmenlerin Tazminat Ödemeleri...

Öğretmenlerin aylık maaşları içinde önemli yeri bulunan Eğitim Öğretim Tazminatının halen geçerli olan oranlarının kanunla belirlenmemiş olması, her toplu sözleşme döneminde tazminat oranlarının ne kadar olacağının merak edilmesine neden olmaktadır.

26 Mart 2017 - 22:20

Aylık aldıkları dereceler esas alınarak en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranlarına göre Öğretmenlere her ay ödenmekte olan Eğitim Öğretim Tazminatı, yasal düzenlemedeki hali ile uygulamadaki hali arasındaki farktan dolayı 2018 ve sonraki yıllar için belirsizliğini koruyor. 
Eğitim öğretim tazminatı Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanların yanı sıra, öğretmen unvanlı kadrolarda olup da okul müdürü, okul müdür yardımcısı, yönetici ve eğitim uzmanı olarak görevlendirilenler ile cezaevi okullarında çalışan öğretmenlere, en yüksek Devlet Memuru aylığının (ek gösterge dahil) brüt tutarının belli oranları şeklinde eğitim öğretim tazminatı ödenmektedir. Eğitim öğretim tazminatının hangi oranlarda ödeneceği konusunda; “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu” ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılmış olan “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar”da yer alan belirlemelerin yanı sıra, toplu sözleşmelerle de bazı belirlemeler yapılmaktadır. 
a- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 152/II/B maddesinde, aylık aldıkları dereceler itibariyle öğretmenlere ödenebilecek eğitim öğretim tazminatı oranlarının üst sınırları belirlenmiştir. Bu  belirlemeye göre öğretmenlere ödenecek tazminatın tavan oranları; 1 ve 2 nci dereceler için %100, adar, 3 ve 4 üncü dereceler için %95,  diğer dereceler için ise %85’tir. 
b- 657 sayılı Kanunun 152 nci maddesine dayanılarak çıkarılmış olan “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar”eki III Sayılı Cetvelin (A) bölümünde, öğretmen maaş hesabında kullanılacak Eğitim Öğretim Tazminatı oranları belirlenmiştir. Bu Kararla belirlenen tazminat oranları, 657 sayılı Kanundaki belirlemelerle aynı seviyede olmuştur. 
c- 2013 yılında imzalanan ve 2014 - 2015 yıllarını kapsayan 2. dönem toplu sözleşmesinde, Eğitim Öğretim Tazminatı oranlarında, sözleşme dönemi ile sınırlı olmak üzere artışa gidildi. Öğretmenler hakkında “100”, “95” ve “85” şeklindeki uygulanan “Eğitim Öğretim Tazminatı” oranları; 15/1/2014 tarihinden itibaren sırasıyla “110,28”, “105,28” ve “95,28” olarak, 15/7/2014 tarihinden itibaren de sırasıyla “120,56”, “115,56” ve “105,56” olarak uygulandı. 
d- 2015 yılında imzalanan ve 2016- 2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşmesinde, Eğitim Öğretim Tazminatı oranları, sözleşme dönemi ile sınırlı olmak üzere yeniden düzenlendi. Yapılan düzenlemeyle, Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararda “100”, “95” ve “85” şeklinde yer alan “Eğitim Öğretim Tazminatı” oranları; 2015 yılında olduğu gibi “120,56”, “115,56” ve “105,56” şeklinde uygulandı. 
2018 yılı ve sonrasında Eğitim Öğretim Tazminatı oranları ne kadar olacak? 
Öğretmenler hakkında uygulanacak Eğitim Öğretim Tazminatı oranlarının üst sınırları aylık derecelerine göre 657 sayılı Kanunda belirlenmiş olup, Zam ve Tazminat Kararnamesinde de ödemelerin aynı sınırda yapılması hükme bağlanmıştır. Ancak, 2013 ve 2015 yıllarında imzalanan toplu sözleşmelerde ise, 657 sayılı Kanunda belirtilen tazminat oranı üst sınırları aşılacak şekilde yeni oranlar belirlenmiştir. 
Buna göre, toplu sözleşme hükümleri ancak ilgili sözleşme döneminde uygulanabildiğinden, bu yıl imzalanacak 4.dönem toplu sözleşmesinde Eğitim Öğretim Tazminatı konusunda düzenleme yapılmadığı sürece (ya da 657 sayılı Kanunda ve buna paralel olarak da Zam ve Tazminatlara ilişkin Kararnamede değişiklik yapılmadığı sürece) sürece, 2018 yılında Eğitim ve Öğretim Tazminatı oranları olarak 2013 yılında geçerli olan oranlara dönülmesi kaçınılmaz olacaktır. 
Konunun sürekli bir çözüme kavuşturulması suretiyle Öğretmenlerin eğitim öğretim tazminatına ilişkin endişelerinin giderilmesi amacıyla, 657 sayılı Kanunda gerekli düzenlemenin yapılarak Zam ve Tazminat Kararnamesinin de buna uygun hale getirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Aksi halde, öğretmenler için tazminat konusu her toplu sözleşme dönemi öncesinde belirsizliğini korumaya devam edecektir.  Mevcut düzenlemelere göre Eğitim Öğretim Tazminatı oranları

Kaynak:http://www.ogretmenlerhaber.com/maas/ogretmenlerin-tazminat-odemeleri-h5933.html
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"