Öğretmenlerin tatil süreleri ve zamanları değişiyor, açıklama Bakan Selçuk'tan geldi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitimin geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Okulların yıl boyu açık olması gerektiğini savunan Selçuk, tatil sürelerinin de değişmesi gerektiğine dikkat çekti. Selçuk'un açıklamalarından önümüzdeki dönemde uygulamaya konulacağı anlaşılan başlıklar şöyle:

10 Ekim 2018 - 12:50

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitimin geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Okulların yıl boyu açık olması gerektiğini savunan Selçuk, tatil sürelerinin de değişmesi gerektiğine dikkat çekti. Selçuk'un açıklamalarından önümüzdeki dönemde uygulamaya konulacağı anlaşılan başlıklar şöyle:
 
OKULLAR YIL BOYU AÇIK OLMALI
Okulların takvimi “tarım toplumuna göre düzenlenmiş” ama bilgi toplumuna geçilen dönemde bu yetersiz. Okullar yıl boyu açık olmalı. Her eğitim bölgesi için ayrı bir takvim oluşturulmalı. En fazla 10 haftalık eğitim süresinden sonra 2 ya da 3 haftalık bir tatil olmak üzere 40 haftalık bir eğitim öğretim faaliyeti olmalı. Ancak ülke genelinde Ağustos ayının son iki haftası ve Eylül ayının ilk haftası ortak tatil olmalı. Yıl boyu açık eğitim sistemi sayesinde öğrencilerin uzun tatillerde öğrendiklerini unutması da azaltılacak.
 

YORUMLAR

 • 38 Yorum
 • Seryiğit
  3 gün önce
  10 hafta ders 3 hafta tatil 10 hafta ders ve 3 hafta tatil ve 10 hafta ders 4 hafta tatil ile 40 hafta oluyo.semineri de 4 haftalık zamanda yaptırabilirler
 • Örtmen
  4 gün önce
  Okullar yazın da açık olsun deyince velilerin hoşuna gidiyor. Herkes bir alkış tutturuyor. Zaten ögretmenler 3 ay tatil yapiyor zannediyorlar. Ama yaz aylarında devamsızlık haddi aşınca eğitimin kalitesi iyice düşünce sorg***an yine öğretmen olacak. Keşke ikide bir sistem değiştirmek yerine sistemi düzeltmeye çalışsak.
 • Öğrenci
  5 gün önce
  Ben anlam veremiyorum deneme tahtası olduk artık eski sisteme nolmuş yani yeni köye yeni adet hiç olmuyo bence
 • Öğrenci
  5 gün önce
  Ben anlam veremiyorum deneme tahtası olduk artık eski sisteme nolmuş yani yeni köye yeni adet hiç olmuyo bence
 • Ali baki
  1 hafta önce
  Komik ya. Yazın televizyonda defalarca şu saatler arasında dışarı çıkılmasın diye uyarı yapıyorlar. Sen de okula gidin diyorsun. Bu eğitimde kaliteyi arttırmak değil öğretmenler yatıyor söylemlerinin bir ürünü olan bir proje bence. Bakın öğretmenler yazın artık okula gidiyorlar diyecekler. Ama tabi sınıflar boş kalacak. Meclis tatilinden taviz verecek mi? Yooook. Adli tatil değişecek mi? Yooook.
 • Murat Ç
  1 hafta önce
  haberin kaynağı yok, diğer küçük eğitim haber sitelerinde de aynı şekilde...
 • Ayça
  1 hafta önce
  Bence eğitimin kalitesini artırın. Ezberci eğitimden vazgeçin. Sınıfta kalmak vardı eskiden yine olmalı. Her çocuk sınıfı geçmemeli. Bakıyorsun 2.sınıfa gelmiş okumayı sökememiş 3.sınıfa geçiyor. Zaten sınav tamamen saçma o da ayrı bir konu. O an çocuğun dikkat eksiği, sıkıntısı herşey etkiliyor sınavı. Onun yerine proje üreten, üreten çocuklar yetiştirin. Sınavlardan çocuklar okadar bunalıma giriyorlarki bunlara el atın. Süreyi uzatırsanız okula giden öğrenci bulamazsınız. Eğitimin kalitesini artırın süreyi değil.
 • Aloeren
  1 hafta önce
  HER BAKAN ÇUVALLADI!!!!!!ŞİMDİ ZİYADA ZİYA!!!!!
 • Bir öğretmen
  1 hafta önce
  Günlük ders saatleri azaltılır, müfredat kalan süreye dağıtılırsa süper olur. Eskisi gibi sınıf geçmeleri zorlaştırılmalı. Zorunlu eğitimde sınıf geçmeleri kolaylaştığı için Şökk kararı ile içi boş nesiller yetiştiriyoruz. Eğitimin süresi ile beraber niteliği, inceliği de arttırılmalı.
 • artık uzmanlar el koysun bu işe
  1 hafta önce
  okul süresinin uzatılması demek eğitim kalitesinin artması mı demek ! ilk önce yapılması gereken ezberci eğitim sistemini anlamlı hale getirmek yaparak yaşa*** öğrencinin dinamik olduğu araştırdığı istekli olduğu bir sistem oluşturmak.gene neden yanlış hamleye yöneliyoruz .öğrenci oturmaktan ezberlemekten öğretmen anlatmaktan ezberletmekten sıkıldı artık.buna çözüm bulun ilk önce.sonra bakarsınız öğrenci okula gitmek istiyor kalite yükseldi o zamn okul süresini uzatın yani herşey sırayla olur .doğru yerden doğru yöne doğru ilerleyin .yanlış adımlar okuldan hepten soğutur bunu unutmayın.diyelimki yahu biz bunu dedik diye hemen bunumu yapıcaz da demeyin çünkü boş laf zaman öldürür herşey zamanında yapıldığı gibi zamanında konuşmakta önemli...
 • Demir Demir
  1 hafta önce
  Öğrenciler okul açık olduğu zaman dersle ilgilenmiyor.Ders dinletmek için savaş yapılıyor.Yıl boyu açık olunca ne değişecek.Anlamsız olur.Belki 3 dönem olabilir ama Temmuz ve Ağustosta ülkenin pek çok yerinde sınıf da duramazsın.Sınıflar 40 aşmış önce bunlar düzenlenmeli,şu an uyg***an lise sisteminden vaz geçilmeli.Anadolu liseleri yine sınavla öğrenci almalı,sınıf geçme zorlaştırılmalı.Velilerin baskılarının önleyecek ciddi önlemler alınmalı.Öğretmenlerin ekonomik ve özlük hakları acilen iyileştirilmeli
 • Bir veli
  1 hafta önce
  Hadi bakalım bir saçmalıklar daha karşı şarşıyayız. Yazıktır günahtır çocuklara. Valla çocuğu hiç okutasım gelmiyor artık. Gelen onu deniyor giden bunu deniyor. Yazın Antalyanın gölgede 40 derece sıcaklık, güneşi artık siz tahmin edin bakalım. Çocuklar artık koşa koşa giderler okula. Tabi tatil yapmasın, dinlenmesine. Hayattan soğutun bakalım çocukları.
 • Veli
  1 hafta önce
  Ha şöyleeee. şimdi öğretmenler düşünsün artık yaz tatilinde nasıl ve kime özel ders verip
 • Gültekin kesici
  1 hafta önce
  Okul tadilat işlerini yaptırırlar, boya badana, çevre düzenleme
 • Ayse
  1 hafta önce
  19 mayıstan sonra okullarda öğrenci bulamıyoruz ,bu şekilde nasıl olacak acaba
 • selami
  1 hafta önce
  Yine anlamsız ve yeterince düşünülmeden ve istişare edilmeden kararlara devam ediliyor. Liseleri 3 yıldan 4 yıla yükseltince eğitimin kalitesi arttımı. Okullarda öğretme değil ezberleme yapıldığı için unutuluyor. Müfredat çok yoğun, eğitim tam gün değil, uygulamalı eğitim neredeyse yok. Öğretmenlerin sürekli değişen müfredat ve personele yönetimi nedeniyle motivasyonu yok.
 • öğretmen
  1 hafta önce
  bir öğretmen olarak bu uygulamaya kesinlikle katılıyorum, özellikle bölgelere göre farklı takvimlerin uyg***acak olması en büyük artısı olacak .3 aylık tatilden sonra 1 ay da yaz tatilinin hamlığını atamıyoruz çocuklardan. Günlük ders saatinin ilk okulda 5 e lisede 6 - 7 ye düşürülmesi de olması gerekenler arasında, itiraz eden öğretmen arkadaşlarda kendince haklı tabiki.
 • bir öğretmen
  1 hafta önce
  çokta güzel olur
 • Bir anne
  1 hafta önce
  Çok saçma bir uygulama olur. Zaten çocuklar yazın yine ödev, test yaparak tekrar yapıyorlar. Çalışmak isteyen çocuk zaten yapıyor. Yapmak istemeyene ne yapsan boş. Herşey mecbur hale getirmeyin artık okuldan da dersten de soğuttunuz
 • Bir anne
  1 hafta önce
  Eskiden 5 3 3 eğitim yapılıyordu. Ne zararı oldu da değiştirilme gereği duyuldu. Herkes evinin yakınındaki okullarda liseyi bitirdi. Ozaman bu çocuklar üniversiteyi kazanamadılar mı.Şimdi sürekli birşeyler değişip duruyor. Şu an çağın hastalığı hiperaktivite dikkat ek***liği olan o kadar çok çocuk var ki. Bir araştırsınlar lütfen. Bu annelere de çocuklarda günah yahu. Zaten normalde uğraşmak ne kadar zor. Ne kadar gözü yaşlı anne var. Birde koca yıl uğraşmak nasıl bişey. Yaşamayan bilemez asıl bu şekil çocukları kaybedersiniz
 • İlginc
  1 hafta önce
  O zaman guneydogudaki heryere klima takilsin..50 derecelik sicaklikta ders nasil işlenir...madem ya ayindada ders var o zamanbtum okullara klima takilsin....biraz gercekçilikle bilimsellikle hareket etmeli..
 • Bir velş
  1 hafta önce
  Çok saçma ve iyice düşünülmeden verilmiş bir karar. Herkes çocuklar nasıl okuldan soğutulur diye çaba harcıyor. Hangi ülkede bizim gibi uzun yaz yaşanıyor. Bir araştırın bakalım. Bu sıcakta millet nefes alamazken küçücük oyun çağı çocukları okulda nasıl ders işleyebilir. Çok mantıksız
 • Demet
  1 hafta önce
  Bizim ülkemizde bu uygulama çok verimli olmaz. 4 ay yaz yaşayan bir ülkeyiz. Hele de Akdeniz bölgesinde temmuz, ağustos ayında sıcaktan evden bile çıkımazken nasıl bu çocuklar ders dinleyebilir. Çok saçma bir uygulama olur.
 • Veli s
  1 hafta önce
  Almanya\'ya, Finlandiya\'ya bi bakilsa bu konuda
 • Sonofavshar
  1 hafta önce
  Ben Almanyada çalışan bir öğretmenim. Almanyanın nesine bakılacak acaba? Buyrun size Almanyadaki tatiller; 1 hafta Herbsferien, 2 hafta Wienachten, 1 hafta Ostern, 1 hafta Fastnacht, 2 hafta Pfingsten ve 6 hafta yaz tatili. Var mı kültüründe bu kadar zengin kutlama? 3 gün Ramazan Bayramı 4 gün Kurban Bayramı... Bakanlar kurulu isterse birleştirir 1 er hafta yapar. Burda çocuklar maksimum 11 ila 13 hafta peş peşe ders yapar sonra tatil. Baktınız mı? Buyrun Alman eğitim sistemindeki tatiller... Kaç hafta tatil. Velevki 12 ay okula gidelim öğrencisiz ne iş yapılır okulda? Önce benim o sürede yapacağım işleri plânlasınlar. Yoksa çay ısmarlarız birbirimize.
 • Bir veli
  1 hafta önce
  İlkbahar gelince öğrenciler okula gitmek istemiyorlar zaten tatil sonrası adapte olamıyorlar olasıya kadar tekrar tatil hafta sonu kurs iyice bıkacaklar yeni sistemde devamsızlıklarda cogalacaktır ve verimli eğitim olamaz böyle tatillerin almayalım ellerinde lütfen.... i
 • ogretmen
  1 hafta önce
  Tatillerini almiyorlar zaten sadece yila dagitiyorlar.
 • agaaa
  1 hafta önce
  ortaokullarda günlük 7 saat uygulamasına ve seçmeli derslere acil son verilmelidir
 • Ferudun Dalgıç
  1 hafta önce
  Bütün yaz çalışan öğrenciler ne olacak şu an zeytin toplamaya giden yüzdec10
 • erhan
  1 hafta önce
  çok harika bir uygulama olur çocuklarımızın zihni boşalmaz daha bilgili olurlar unutmazlar gelecekte çabuk yaşlanmazlar cabuk bunamazlar.
 • Göktürk
  1 hafta önce
  Yahu öğrenci Ekime kadar adapte olamıyor. Nisanda bıkıyor. Çünkü, günde 7 saat, üstüne kurs, haftasonu kurs. Bir de tatili kısaltır yazında okula gelirse bu öğrenci okuldan soğumasın derken öğrenci zaten bıkkın iyice bıkacaktır. Bakınınız eğitimde ilk 10 arasında olan ülkeleri günde kaç ders yapıyor, ne kadar tatil yapıyor. İsterseniz çok kurcalamayın sistemi iyice suyu çıkacak çünkü. Önemli olan sür değil süreçtir. Önemli olan bu 9 ayı iyi programlamak, etkili ve geçerli içerik ve hedefler koymaktır. Bu iş ters teper. Zaten ülkemiz eğitiminde devamsızlık P\'lilerin üzerinde
 • Göktürk
  1 hafta önce
  Yahu öğrenci Ekime kadar adapte olamıyor. Nisanda bıkıyor. Çünkü, günde 7 saat, üstüne kurs, haftasonu kurs. Bir de tatili kısaltır yazında okula gelirse bu öğrenci okuldan soğumasın derken öğrenci zaten bıkkın iyice bıkacaktır. Bakınınız eğitimde ilk 10 arasında olan ülkeleri günde kaç ders yapıyor, ne kadar tatil yapıyor. İsterseniz çok kurcalamayın sistemi iyice suyu çıkacak çünkü. Önemli olan sür değil süreçtir. Önemli olan bu 9 ayı iyi programlamak, etkili ve geçerli içerik ve hedefler koymaktır. Bu iş ters teper. Zaten ülkemiz eğitiminde devamsızlık P\'lilerin üzerinde
 • serkan
  1 hafta önce
  ilğinç
 • Bir Veli
  1 hafta önce
  Mantık güzelde herkes aynı dönemde tatile giderse turizm, trafik ve fiyatlar açısından Kurban Bayramı gibi çok sıkıntı olur. 15 Ağustos-15 Eylül arası uçar otel fiyatları.
 • Aylin aylin
  1 hafta önce
 • Abdullah
  1 hafta önce
  Kesinlikle yanlış. 10 haftadan sonra 3 hafta ara verilirse o öğretimde verim olmaz. Çocuklar zaten tatilden sonra ilk 2 hafta ve tatile son 2 hafta kala adapte olamıyorlar. Bence çok yanlış olur.
 • Xl larch
  1 hafta önce
  Detaylıca herşeyiyle düşünülmemiş bir şey açıklanmış bence. Bu yüzden hayata geçerse hayattan soğumaya hazır bir nesil bizi bekliyor.
 • ummuhan tezel
  1 hafta önce
  çok doğru bir tesbit iyi bir karar uyg***abilirse
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!