Öğretmenlerin Seminer Döneminde Değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin mesleki çalışmaları ile ilgili yönetmelik maddesinde değişiklik yaptı.

Öğretmenlerin Seminer Döneminde Değişiklik
10 Temmuz 2019 - 15:48

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ve 44 maddede değişiklik yapılan “Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında mesleki çalışmalar ile ilgili madde yürürlükten kaldırıldı. MEB tarafından yönetmelikte yapılan değişiklikler ise, öğretmen haber gereğince “Okul ÖncesiEğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ndeki Değişiklikler (Kapsamlı)” başlıklı haberimizde ayrıntılı olarak aktarılmıştı.

Mesleki Çalışmalar Öğretmenin Görevli Olduğu Okulda Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikler kapsamında öğretmenlerin seminer çalışmaları ile ilgili madde yürürlükten kaldırıldı. Önceki yönetmelikte öğretmenlerin mesleki çalışmalar için 2. haftadan itibaren istedikleri il ve ilçede yapabileceklerine ilişkin imkân bulunmaktaydı. Ancak yapılan değişiklik ve düzenleme sonucunda ara tatillerde mesleki çalışmalar öğretmenin görevli olduğu okulda yapılacak.

Daha önceden uygulanmakta olan yönetmeliğin 38. maddesinin 3. fıkrası değiştirdi ve 4. fıkrası da yürürlükten kaldırıldı. MEB tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre, öğretmenler ve yöneticiler ara tatillerde Eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıcına ve derslerin bitiminden Temmuz ayının ilk iş gününe kadar geçen süre içerisinde okul müdürlüğü, il/ilçe milli eğitim müdürlüğü veya MEB tarafından belirlenen mesleki çalışmaları kendi okullarında yürütecek.

Ancak öğretmenler ilgili genel müdürlüklerce belirlenmiş mesleki eğitim konuları kapsamında il/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından hazırlanan program kapsamında ilkokullarda zümre bazında ve diğer okullarda ise alan bazında belli merkez ya da merkezlerde mesleki eğitime tabi tutulacak.

Bu haber 3137 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort