Milli Eğitim Bakanlığı MEB, öğremtenlerin nöbet götevlerine ilişkin olarak yeni düzenleme yaptı. Bazı öğretmenlerin yararlanabileceği düzenleme ile ilgili detaylar şöyle:

Milli Eğitim Bakanlığınca ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin nöbet görevi ile ilgili önemli bir değişikliğe gidildi. Yapılan düzenlemeye göre liselerde görev yapan ve hamile olan bir öğretmene, doğum sonrası kullanılan izninden sonra istememeleri durumunda 2 yıl boyunca nöbet görevi verilmeyecek.  

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete yayımlanmasının ardındn yürürlüğe girdi. Eski düzenlemede yer alan hükme göre hamile öğretmenler doğumdan sonra istememeleri halinde bir yıl süreyle nöbet görevi verilmemesi öngörülmüştü. Bu süre yönetmelikte yapılan düzenleme ile bu süre 2 yıla çıkarıldı.

Bakan Tekin'den öğretmenlere övgü dolu sözler Bakan Tekin'den öğretmenlere övgü dolu sözler

Eski düzenlemede hamileolan öğretmenler doğumdan sonra istememeleri halinde bir yıl süreyle nöbet görevi verilmemesi öngörülmüştü. Ancak yeni düzenleme ile bu süre 2 yıla çıkarıldı.
Değişen yönetmeliğe göre hamile olan bir öğretmen, doğum sonrası kullanılan izninden sonra istememeleri durumunda 2 yıl boyunca nöbet görevi verilmeyecek.