Öğretmenlerin İzlemesi Gereken Filmler l Öğretmen Filmleri

Öğretmenlerin İzlemesi Gereken 10 Film Öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu anlatmamıza gerek yoktur sanırım. Öyle ki öğretmenler birçoğumuzun hayatına yön verirken, bazılarımızın da geleceğine kritik dokunuşlarda bulunurlar. Dolayısıyla da öğretmen adaylarının kendilerini geliştirmeleri son derece önemlidir. Bu açıdan baktığımızda, öğretmen adaylarının ve mevcut öğretmenlerin izlemesi gereken filmler mevcuttur.

Öğretmenlerin İzlemesi Gereken Filmler l Öğretmen Filmleri
07 Aralık 2019 - 20:02 - Güncelleme: 07 Aralık 2019 - 20:39

Öğretmenlerin İzlemesi Gereken 10 Film
Öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu anlatmamıza gerek yoktur sanırım. Öyle ki öğretmenler birçoğumuzun hayatına yön verirken, bazılarımızın da geleceğine kritik dokunuşlarda bulunurlar. Dolayısıyla da öğretmen adaylarının kendilerini geliştirmeleri son derece önemlidir. Bu açıdan baktığımızda, öğretmen adaylarının ve mevcut öğretmenlerin izlemesi gereken filmler mevcuttur. Bu filmler öğretim hayatını ve eğitim sürecini farklı bakış açılarıyla incelemeyi sağlayacaktır.
Hayatımız boyunca izlediğimiz filmler ilerleyen dönemlerde karşılaşacağımız bazı zorlukları ya da bazı durumları bize çeşitli açılardan gösterebilir. Bu durum Milli Eğitim Bakanlığının da dikkatini çekmiş olacak ki 2016 yılının son dönemlerine doğru uygulamaya koyulan aday öğretmen yerleştirme sürecinde öğretmenlerin izlemesi gereken filmler bir konu olarak incelenmiştir. Liste halinde belirtilen filmler ve kitaplar öğretmenler tarafından izlendikten ve okunduktan sonra haklarında bir inceleme yazısı oluşturulacaktı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan listede öne çıkan bazı filmler ve ayrıca öğretmenler tarafından izlenmesi gereken çeşitli filmler beraberinde 10 filmlik listemizi bu yazımızda sizlere sunacağız.

3 İdiots
3 idiots filmi Hindistan’daki 3 haylaz öğrencinin ülkedeki en başarılı mühendislik okulundaki eğitimlerini konu almaktadır. Filmde geçen olaylar genel anlamıyla bir yarış üzerine kurulu olan ve herkesin birbiri ile rakip olduğu eğitim sistemi içerisinde farklı bakış açılarıyla öğrenimine devam eden 3 çocuk etrafında dönüyor. Film içerisinde ana karakter olarak izleyeceğimiz Ranço, diğer iki arkadaşını da etkileyerek asıl olarak yapmak istedikleri şeyler üzerine yoğunlaşmalarını sağlıyor.
 
Öğretmenlerin izlemesi gereken 10 film arasında ilk sıraya koyduğumuz bu film özellikle ilk ve ortaöğretim kurumlarında ders olarak izletilebilecek ve birçok kişiye örnek olabilecek bir film olarak göze çarpıyor.

Good Will Hunting (Can Dostum)
Bu film IQ seviyesi son derece yüksek, zekâ seviyesi inanılmaz bir çocuğun hayatı üzerine odaklanmıştır. MIT bünyesinde bir temizlikçi olarak çalışan Will Hunting, işini yapmakta olduğu bir akşamüzeri sınıfın birinde tahtada yazılı bir problem görür. Çözülmesi imkânsıza yakın olan bu probleme denk gelmesinden kısa bir süre sonra problemi çözen Will, kısa süre ardından soruyu tahtaya yazan profesör tarafından keşfedilecektir. Daha sonra farklı sorularda da zekâsını kanıtlayan genç, talihsiz bir kavga neticesinde hapse atılır ve kurtulabilmesi için profesöre ihtiyacı vardır.
 
Film genel olarak öğretmenlerin, bir kişinin hayatını nasıl etkileyebileceği üzerine odaklanmıştır. Bu nedenle öğretmenlerin izlemesi gereken filmler arasında ikinci sırayı kendisine vermiş bulunmaktayız.

Ölü Ozanlar Derneği
1950’li yıllarda akademik olarak başarısı yüksek, belli bir saygınlığa sahip olan Welton Akademisi aynı zamanda geri kafalılığın da mevcut olduğu bir okuldur. Yönetimde bulunanlar tarafından öğrencilere karşı gerçekleştirilen tutum ve davranışlar okulun öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline gelmesine neden olmaktadır. Ancak, okula yeni bir İngilizce öğretmeni gelecek ve birçok şey değişime uğrayacaktır. Yeni öğretmenin çocuklara ders kitaplarının önemsiz olduğunu, kalıplaşmış ve bir klişe niteliğindeki düşüncelerden uzak durmaları gerektiğini ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını anlatmasıyla öğrenciler farklı bir bakış açısına sahip olurlar.
Bütün bunlar beraberinde öğrencilerinin üzerinde etki bırakan öğretmen onların geleceklerini yönlendirmesi konusunda yardımcı olur ve hayallerinin şekillenmesini sağlar. Ardından ise okul yönetimi tarafından bu durumun fark edilmesi, öğretmenin uzaklaştırma kararı ve öğrencilerin öğretmenlerini savunma çabaları filmin devamını oluşturacaktır.
 
Birçok alanda ödül alan ve izleyenleri son derece etkileyen film, öğretmen filmleri arasında yer almakla birlikte kişisel gelişim açısından da önemli bir yere sahiptir.

Searching for Bobby Fischer

Film genelinde, satranç oyununda dahi olarak nitelendirilen bir gencin, eğitim süresince yaşadığı zorluklar üzerinde durulmuştur. Bütün bu zorluklar ve üstesinden gelmek için gerçekleştirilen mücadele birçok kişiye örnek olacak niteliktedir.

Detachment
2011 yılında vizyona giren filmde geçici öğretmenlik yapan Henry Barthes’in hayatı üzerinde durulmuştur. Henry, eğitim verdiği öğrenciler ile birebir ilişki kurmada başarılı ve son derece yetenekli bir kişiliktir. Ancak bu yeteneğini ikinci planda tutarak tam zamanlı değil de geçici öğretmenlik görevini üstlenir. Okula kadrolu öğretmen gelene dek öğrencilere eğitim veren Henry, çalıştığı hiçbir okulda ne öğrencilerle ne de iş arkadaşlarıyla duygusal bağlar kuracak kadar kalmaz.
 
Çalışmaya başladığı son okulda ise farklılıkların olduğu gözüne çarpar. Öğrenciler ve öğretmenler içine kapanık tavırlar sergilerken aynı zaman da karamsar düşüncelere de sahip olduklarını görür. Bu okulda öğrencileri ile çok kuvvetli bir iletişim ve sıkı bir bağ kuran Henry, okuldan kaçan bir öğrencisinin de hayatına dokunarak onu ailesine geri dönmeye ikna eder.
Film içerisinde öğretmenlerin meslek hayatlarında karşılaşabilecekleri birçok konu işlenmiştir. Bu nedenle öğretmenlerin izlemesi gereken filmler listemizde Detachment filmine yer vermemek olmazdı.

The Paper Chase
Listemizde yer verdiğimiz The Paper Chase filmi, Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim gören bir öğrencinin okul hayatını, yaşadığı zorlukları, karşısına çıkan engelleri ve kişisel ilişkilerini nasıl dengelemeye çalıştığını konu almaktadır.
 
Bir öğrencinin gözünden eğitimin nasıl olduğuna dikkat çeken filmin listemizde yer almasındaki asıl neden, barındırdığı farklı bakış açısı ve izleyicisine vermek istediği mesajdır.

Die Welle (Tehlikeli Oyun)
Film oldukça enerjik bir öğretmen olan Rainer’in öğrencilerine verdiği otokrasi dersi ile başlamaktadır. Rainer öğrencilerinin derse olan ilgisizliği üzerine dikkatlerini toplamak için bir deney yapmayı kararlaştırır. Öğrencilerine onların lideri olduğunu kabul ettirmeye çalışır ve kendine Mr. Wegner olarak hitap etmelerini söyler.
 
Öğrencilerinin hepsine birer beyaz tişört giydiren Rainer, grubun gizli bir işaretle iletişim kurmasını sağlar ve gruba “The Wave” adını verir. Öğrenciler bir süre sonra bu birliğin ortaya çıkardığı güçten zevk almaya başlar ve ilerleyen dönemlerde okulda bulunan diğer öğrenciler arasından gruba yeni üyelerin alınması sağlanır. Kurulan bu grup aslında ilk başlarda saf bir inanç, dayanışma ve birliktelik olarak ifade edilmeye çalışılsa da sonradan kontrolden çıkacaktır.
Filmin diğer öğretmen filmleri arasında farklı bir bakış açısına sahip olması ve öğretmenlerin öğrenciler üzerindeki etkisini ortaya koyması, listemizde yer almasını da beraberinde getirmiştir.

Lean On Me
Film konu olarak bir okul müdürünün hayatını incelemektedir. Joe Clark adında, oldukça yetenekli fakat bir o kadar da otoriter kişiliğe sahip okul müdürü, yozlaşmış bir okula atanmıştır. Okula atanmasının ardından Joe’yi nasıl bir geleceğin beklediği merak konusudur.
 
Film genelinde işlenen konu, bir eğitimci olarak zorlukların nasıl üstesinden gelinebileceği ve karşımıza çıkan engellerle baş edebilmek için çabalamak gerektiğidir. Bu gibi bir fikri izleyicilere sunmak üzere karşımıza çıkan film öğretmen filmleri arasında kendine yer edinmeyi başarmıştır.

Padre Padrone (Babam ve Ustam)
Film, maddi koşullar nedeniyle 20’li yaşlara kadar okula gidemeyen, okuma yazma öğrenmeden hayatı boyunca kırsalda çobanlık yapmış bir genç olan Gavino’nun hayatını konu almaktadır. Maddi olarak zor durumda olduklarını neden olarak gösteren babası, oğlunun askerlik çağına dek eğitim almasını engellemiştir. Ancak genç bir adam olarak askere giden Gavino, kaybettiği yılları bu dönemde telafi edecek ve liseyi dahi bitirecektir.
Askerlik dönemi biterken artık üniversiteye gitmeye kesin karar veren gencin, eve dönmesi sonrasında yine babasının engeliyle karşılaşacağı muhtemeldir. Ancak bu kez pes etmek gibi bir düşüncesi de mevcut değildir.
 
Film genelinde zorluklar içerisinde öğrenim görmeye gayret eden bir öğrencinin hayatı konu alınması ile öğretmenlere farklı bir bakış açısı kazandırılmak hedeflenmiştir. Bu nedenle öğretmenlerin izlemesi gereken filmler listesi içerisinde Babam ve Ustam adlı filme yer vermiş olduk.

Mr. Hollands Opus (Sevgili Öğretmenim)
1995 yılında vizyona giren bu filmde hayatından bezmiş bir bestecinin bir liseye müzik öğretmeni olarak görevlendirilmesi sonrasında yaşantısı içerisinde anlam bulmaya ve tatmin olmaya başlaması anlatılmaktadır. Film süresince müzik öğretmeni olan Bay Holland’ın birçok hatası göze çarpacaktır. Sonrasında ise bütün bu hatalarıyla yüzleşecek ve hatalarını telafi etmek için çabalayacaktır.
 
Film genelinde anlatılmak istenen aslında hatalarımızın önemli olduğu değil, hatalarımızdan sonra nasıl bir yol izleyeceğimizin önemidir.
Öğretmenlerin İzlemesi Gereken 10 film olarak sizlere sunduğumuz yazımız burada sona ermektedir. Listemizde yer alan filmler dışında farklı birçok filme daha ulaşabilmeniz mümkündür. Öyle ki MEB tarafından yayınlanan ve öğretmen adaylarının izlemesi gereken 50 film olarak adlandırılan liste de öğretmenler için son derece anlamlı mesajlar ve konular içeren başyapıtlardır.

Bu haber 1738 defa okunmuştur.

Şişli Eskort