Öğretmenlere her yıl eğitim öğretim yılının başında eğitime hazırlık ödeneği adı altında bir ödeme yapılıyor. Okulların eğitim öğretime açılaması ile birlikte öğretmenlerin maaş hesaplarına mevcut yılın ödenek miktarına göre hazırlık ödeneği ücreti yatırılıyor. 2023-2024 eğitim öğretim yılının başında öğretmenlere 1400 TL tutarında bir eğitime hazırlık ödeneği ödenmişti. Ancak bu ödeneğe 2024 yılına yönelik zam geldi.

Yeni zamla öğretmen maaşı 53.000 TL düzeyine ulaşacak işte temmuz 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. derece zamlı maaşlar Yeni zamla öğretmen maaşı 53.000 TL düzeyine ulaşacak işte temmuz 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. derece zamlı maaşlar

2024 yılında öğretmenler, eğitime hazırlık ödendiğinin enflasyon ve hayat pahalılığı şartları göz önünde bulundurularak artırılmasına bekliyordu. Hatta sendikalar öğretmenlere bir maaş tutarında eğitim hazırlık ödeneği verilmesini talep ediyordu. Ancak beklenen olmadı. Yetkili sendika olarak Memur Sen'in katıldığı 7. Toplu sözleşme görüşmelerinde varılan uzlaşma ile birlikte 2024 yılı eğitime hazırlık ödeneği belirlendi.

2024 yılı eğitimi hazırlık ödeneği kaç TL oldu?

Memur Sen ile hükümet arasında varılan mutabakat sonrasında eğitime hazırlık ödeneği 3423 TL seviyesine çıkarıldı. 2024 yılı Ocak ayı itibari ile öğretmenlerin eğitime hazırlık ödeneği bu rakam üzerinden ödenecek. Mutabakat metninde öğretmenlerin eğitime hazırlık ödendiğinin memur maaş katsayısı ile çarpılması sonucu belirlenmesi yönünde karar alındı. Böylece öğretmen maaşlarına yapılacak olan 2024 yılı temmuz ayı memur maaş zammı ile birlikte eğitime hazırlık ödeneği de yapılan zam oranında artış gösterecek.

Sendikalar daha fazla hazırlık ödeneği talep ediyor

2024 yılı öğretmenlerin eğitime hazırlık ödeneği miktarı belli oldu. Yetkili sendika olan Memur Sen, 3423 TL için anlaşmaya imza attı. Ancak diğer sendikalar bu rakamı kabul etmiyor. Çok sayıda sendika eğitime hazırlık ödeneğinin daha fazla artırılması için bakanlık nezdinde girişimlerine ve açıklamalarına devam ediyor. Sendikaların beklentisi ise her yıl eğitim öğretim yılının başında öğretmenlere bir maaş tutarında eğitime hazırlık ödeneğinin verilmesi yönünde. 
Sendikaların bu çağrılarının bakanlık nezdinde ne kadar etkiyi yapacağını önümüzdeki aylarda göreceğiz. Ancak halihazırdaki duruma göre öğretmenler yukarıdaki rakamlar üzerinden eğitime hazırlık ödeneği almaya devam edecek.