Öğretmenlerin çoğu başka meslek yapmak istiyor

Araştırmalara göre öğretmenlerin yüzde 75’i daha çok para kazanacağı iş bulduğunda mesleği bırakacak.

24 Kasım 2017 - 12:01

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde yaptığı basın açıklaması ile öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti.. Açıklamasına Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürkʹün bir sözüyle başlayan Karabıyık, “Türkiyeʹnin aydınlık geleceğinin mimarı değerli öğretmenlerimizin bir toplumun gelişmesinde ne kadar önemli olduğu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürkʹün ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ sözüyle açıkça görülmektedir” dedi..

Eğitim emekçilerinin karşı karşıya kaldıkları sorunlar nedeniyle bugünü buruk bir şekilde kutladığını ve 24 Kasımʹda sadece hatırlanmak değil, sorunlarına çözüm bulunmasını istediğini kaydeden CHPʹli vekil, “21. yüzyıl Türkiyeʹsinde eğitimin kalitesi arzu edilen seviyede değildir ve unutulmamalıdır ki öğretmenlerin sorunu çözülmeden, eğitimin sorunları çözülemez” şeklinde konuştu..Geleceği şekillendiren, gençleri yetiştiren öğretmenlerin hak ettikleri değeri görmesi gerektiğinin de altını çizen Lale Karabıyık, “Öğretmenler sindirilmiş değil, yeniden toplumsal gelişmenin öncüsü olmalıdırlar. Bu nedenle öğretmenlik mesleğinin yeniden toplumun en saygın mesleklerinden biri haline getirilmesi konusunda tüm gayretler sarf edilmelidir. Ancak, 15 yıllık AKP iktidarında 6 kez Bakan değişmiş, defalarca değişen sistem ile kaotik bir yapıya sürüklenmiştir. İşin acı yanı ise, bu değişiklikler yalnızca siyasi kaygılarla yapılmış, eğitimin paydaşlarının görüşleri önemsenmeden hayata geçirilmiştir ve bu değişikliklerden hiçbir sonuç alınmamıştır” sözleriyle eğitim sistemimizdeki sorunlara da dikkat çekti.. Yapılan araştırmaların öğretmenlerin ekonomik, mesleki ve sosyal açıdan çok zor günler geçirdiğini ve bu saygın mesleklerini icra etmekten memnun olmadıklarını net bir şekilde ortaya koyduğunu da kaydeden Karabıyık, Eğitim-İş Sendikasının 26 ilde yaklaşık bin öğretmenle yaptığı son araştırmasından önemli veriler de sundu:. .Araştırmaya katılan öğretmenlerin 21ʹi ek iş yaptığını belirtmiştir. Yani, her 5 öğretmenden biri ek iş yapmaktadır.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin 44ʹü en az üç kredi kartı olduğunu belirtmiştir. Öğretmenler borç batağındadır.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin 36ʹsı annesinden, babasından, birinci derece yakınlarından ya da arkadaşlarından maddi yardım aldığını belirtmiştir.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yaklaşık 75ʹi mesleğinden elde ettiği gelirlerin yetersiz olduğunu ifade etmiştir.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin 82ʹsi borçları nedeniyle mesleki veriminin düştüğünü belirtmiştir.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • mustafa demir
  10 ay önce
  2650 tl maasim var keske baska bir meslek secseydim su anda ek is yapmadan ogretmenlik maasiyla gecinmek neredeyse imkansiz ek dersi de yoksa ogretmen tabiri caiz ise ayvayo yemis oliyor
 • Rıza Çelikkol
  10 ay önce
  Başka meslek yapsınlar o zaman, bıraksınlar ne işleri var ki sevmedikleri meslekte? O meslek için yıllardır bekleyen var.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!