Öğretmenleri isyan ettiren haber

Kamuda binlerce kamu personeli meslekten ihraç edildi. Açığa alınan ve açıkta bekleyen ise binlerce kamu çalışanı bulunmaktadır. İhraçlarda ve açığa almalarda ise en fazla personel MEB‘de yer almaktadır. İhraçlar ve açığa almalarla birlikte 50 binden fazla öğretmen bu soruşturma sürecinden etkilenmiştir.

28 Kasım 2016 - 08:59

ÖĞRETMEN İNTİHAR ETTİ

FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınan öğretmenlerden olan, Çorum’un Sungurlu ilçesinde bir okulda müdür yardımcılığı yapan 47 yaşındaki Ergülü Yıldız kendisini asarak hayatına son vermişti. Yaşanan bu olaya kadar açığa alınan ve meslekten ihraç edilenler için “HAK EDİYORLAR” diyenler bu olaydan sonra bir adım geri attılar ve canına kıyan öğretmen adına üzüntülerini dile getirdiler. İntihar eden öğretmenin gerçekten FETÖ ile bağı olmuş olsa intihar eder miydi? Bizce etmezdi. Ergülü Yıldız’ın hayatına son vermesinden sonra Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk taziye evine giderek ailesine baş sağlığı diledi ve üzüntüsünü dile getirdi. Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

BU SÜREÇ KOLAY DEĞİL! 

Suçsuz olan açığa alınan veya meslekten ihraç edilen bir öğretmen, memur maddi/manevi bir ton olumsuzluk yaşıyor. Maddi sıkıntı ile mi uğraşsın yoksa kendisinin içine düştüğü duruma mı yansın. Kendi kardeşinin, akrabasının bile ona bakış açısı değişirken çıkıp nerede iş bulsun, nereden para kazansın? Ev almış olan, araba alan bunların kredisini ödeyen öğretmenin hali içler acısı. Suçsuzların bir an önce göreve iade edilmesi gerekmektedir, yoksa uzayan süreç büyük veballere yol açacaktır. İntihar eden öğretmenler, boşanarak ailesi parçalanan öğretmenler, ailede huzursuzluklar… Saymakla bitmez.

İADELER HIZLANDIRILMALI

MEB kurumlar arasında en farklı ihraçları ve açığa almaları uygulayan Bakanlıktır. İzmir’de açığa alınan öğretmenin durumu ile ilgili süreç Ağrı’da bir öğretmen için uygulanmıyor. Bu ise uygulamada farklılıkların ortaya çıkmasına ve çok fazla mağduriyetlere yol açıyor. Meslekten en fazla ihraç edilen kamu personeli MEB bünyesinde ancak iadelerde de en az iade yine MEB’de yaşanıyor. MEB soruşturma ve inceleme sürecini hızlandırılmalıdır. Suçsuz olanların göreve iadeleri en kısa sürede yapılmalıdır.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Mehmet Ağzıkara
  1 yıl önce
  İyi güzel, Suçu olmayan mağdurlar İade edilsin.Hani dikkate alan,dinleyen.Yargı yolunu kapanışlar. Nerede hak,hukuk,adalet.Aym bile izliyor.Yöneticiler inşAllah insafa gelirde bu mağduriyetler son bulur.
 • Biraz vicdan
  1 yıl önce
  1 eylülde ihraç olduk. Dilekçe verdik ama maalesef bu dilekçeler inceleniyor mu veya bekletiliyor mu bir bilgide yok. İs bulamıyoruz is vermiyorlar borçları ödeyemez duruma geldik. Binlerce masum insani açlığa bıraktınız. Bu mu adalet. Biraz empati kurun aynı durum sizin başınıza gelse ne yaparsınız. Araştırmadan soruşturmadan sendika üyesi ayrılmış veye hala uye, bankada hesabı mi var hemen at. Umarım biranönce bu insanlar görevlerine dönerler yoksa ilerleyen günlerde intaar gibi olaylar Allah Korusun duyabiliriz.
 • Mustafa ışık
  1 yıl önce
  Feryadımı mağdur olarak arşa çıktı ama Devletimize duyuramiyoruz. Allah razı için acılar daha fazla büyümeden. Gorevimize dönelim suçu olan ceksin ama sucsuzlari haklansin yok sa toplum olarak vebalin altında ezilicez Rabbim vicdan versin buyuklerimize
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı' açıklaması
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı'...
Bakanlık, 'utanç listesi' haberine soruşturma başlattı
Bakanlık, 'utanç listesi' haberine soruşturma başlattı