"Öğretmenleri devlet memurları kanunundan çıkarmalıyız"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlenen CHP Eğitim Çalıştayı'nın açılışına katıldı.

"Öğretmenleri devlet memurları kanunundan çıkarmalıyız"
19 Ocak 2020 - 22:28
Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) “Nasıl Bir Eğitim İstiyoruz” başlığıyla düzenlediği eğitim çalıştayı, CHP Genel Merkezi’nde başladı.
Çalıştayda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eğitimin partiler üstü bir mesele olduğunu söyledi.
Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında satırbaşları şöyle:
“Ecevit'in kader arkadaşı , yol arkadaşı, sevgiyi saygıyı dostluğu bize öğretmiş olan aktördü rahmetli Rahşan Ecevit. Kendisini yarın netleştiyse sonsuzluğa uğurlayacağız.
“Betül Kaçar. Bizim yetiştirdiğimiz bir değer Amerikada NASA’ya dahil edildi. Orada çalışmalara katılacak. Eğitimin temelinde insan merakı vardır. Merakı sorgulamayla yan yana getirdiğimizde çocuklarımıza yaşatmış oluruz.
"Alfabede harf kalmadı"
“Eğitim partiler üstüdür. Eğitim milli olmak zorundadır. Milli olmak kendi değerlerimizi evrensel değerlerle buluşturmak demektir. O zaman bakanlık çok değerli nesilleri yetiştirmiş olur.
“LGS’yi getirdiler olmadı, OKS’yi getirdiler olmadı. Alfabede neredeyse harf kalmayacak. 4+4+4  sistemi nasıl geldi? Bana söyler misiniz böyle bir eğitim sistemi olur mu? Eğitimci olmayanların eğitim sistemini belirlemesi. Bütün öğretmenlerin karşı çıkması gerekirdi. Sonuçları ne oldu? Üniversite sınavlarında sonuçları gördük.
“Siyasi tercihlere göre eğitim olmaz”
“2014 yılında bir gecede binlerce okul yöneticisi değişti. Niçin mevcutların siyasi görüşü farklı diye. Siyasi tercihlere göre eğitim olmaz. Eğitim bilimseldir, laiktir. Biz böyle baktığımız zaman eğitim sistemini evrensel değerlerle buluşturmuş olacağız. Öğretmenlere bir anlamda ekonomik olarak azap yaşatıyoruz.
“Öğretmen de düşünecek sorgulayacak. Farklı düşündüğü için KHK ile alıp atamazsınız.  Hangi demokrasiden bahsediyoruz? Demokrasi zaten farklı düşüncelerin ortak zeminde dile getirilmesidir.
“Öğretmen meslek kanunu olmalı”
“Öğretmen sadece sabah gidip akşam dönen kişi değildir. Öğrencinin sorununu beyninde taşıyan kişidir. Öğretmenler meslek kanunu diye ayrı bir yasası olması gerekir.  Ek göstergeyi öğretmenlere vermek gerekir. Böylece öğretmen emekli olduğunda da aynı yaşam standardını göstermeli.
"24 Kasım’da bütün öğretmenleri ödüllendirmemiz gerekir. Birer aylık ikramiye vermemiz gerekir. Kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen böyle garip bir tablo var. Öğretmenlerin aynı şartlara sahip bir tabloya kavuşturmamız lazım. Bütün öğretmenlerin aynı olması lazım. Öğretmenler arasında farklılık asla doğru değil.
 “Hala binlerce öğretmen açığımız var bu doğru değil. Eğitim sağlık ve güvenlikte boş kadro olmaz. Bütün kadroları doldurmamız lazım. Bunu toplumun her coğrafyasına yaymanız gerekir. Taşımalı eğitim son derece yanlış." 
Kaynak:mebpersonel.com
 
Bu haber 874 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum