Öğretmenlere Yıpranma Payı Müjdesi

Öğretmenlere yıpranma payı geliyor. 17 Mart 2016 günü CHP Kırklareli Milletvekili Türabi KAYAN, “Öğretmenlere, hangi şehirde çalıştıklarına bakılmaksızın, her dört yıl için bir yıl yıpranma payı verilme

Öğretmenlere Yıpranma Payı Müjdesi

Öğretmenlere yıpranma payı geliyor. 17 Mart 2016 günü CHP Kırklareli Milletvekili Türabi KAYAN, “Öğretmenlere, hangi şehirde çalıştıklarına bakılmaksızın, her dört yıl için bir yıl yıpranma payı verilme

Öğretmenlere Yıpranma Payı Müjdesi
20 Mart 2016 - 16:52

Öğretmenlere yıpranma payı geliyor. Öğretmenlere yıpranma payı TBMM gündeminde.

17 Mart 2016 günü CHP Kırklareli Milletvekili Türabi KAYAN, “Öğretmenlere, hangi şehirde çalıştıklarına bakılmaksızın, her dört yıl için bir yıl yıpranma payı verilmesi” amacıyla TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.
CUmhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Türabi KAYAN; “Günümüzün en önemli kamusal mesleklerinden biri olan öğretmenlik, karmaşık sosyal yaşamın, küreselleşen dünyanın bütün sorunlarının, doğrudan hissedildiği sorunlarla dolup taşmaktadır. Değişen dünya ve insanla birlikte, öğretmenlik anlaşışı ve sorunları da değişmektedir.
Bu nedenle, kamusal niteliği olan bu meslekte, sorunların güncel tespiti ve çözüm arayışları ihmal edilmemesi gereken çok önemli bir olgu olmaya devam etmektedir. Çünkü; insan ve sorun bir arada olması kaçınılmayan temel bir fenomendir. İnsanın olduğu her yerde sorun da var demektid. Öyle ise yapılması gereken şeş, sorunları reddetmek, sorunlardan uzak durmaya çalışmak ya da sorunsuzluğu hedeflemek olmalıdır. Sorunların mümkün olan en az zararla çözümlenmesi gerekmektedir.

1 Ekim 2008 tarihinden itibaren 5510 sayılı yasa ile, çalışanlarda yıpranma hakkının kapsamı daraltılmıştır. Yapılan değişikliklerle yalnızca madenciler, itfayeciler,polisler ve askerler yıpranma hakkından faydalanmaktadırlar. Yıpranma hakkı çalışanlara, prim ödeme gün sayısını artırma, erken emekli olma, emeklilikte alacakları maaşın daha fazla olması gibi faydalar sağlamaktadır.

Öğretmenlik, çok fazla çaba ve emek sarf edilen mesleklerden birisidir. Bu koşulsuz ve sınır tanımaz çabanın sonucunda vücutta olumsuz etkiler olabilmektedir. Öğretmenlerimiz, meslek hayatları boyunca ses ve göğüs sorunları, ortopedik rahatsızlar ve varis gibi birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

19. Milli Eğitim Şurasında alınan tavsiye kararları içresinde” 3600 ek gösterge yıpranma payı” olmasına rağmen Ocak 2016 tarihi itibariyle beklenen iyileştirmeler henüz hayata geçirilmemiştir.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MEZUNİYETE GÖRE YAPILDIN TIKLAYINIZ

Bu Kanun Teklifinin amacı; öğretmenlerimize yıpranma haklarını vererek sorunlarını bir nebze de olsa hafifletmek ve eğitim öğretim kalitesini yükseltmektir.” gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi 16 Mart 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.

Kaymakam yapıyorsa öğretmen neden yapmasın TIKLA OKU

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum