Başöğretmenlik unvanı için “uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme” şartını da kaldırıyoruz. 

Çalışmalarımızı tamamladık ve TBMM’ye göndereceğiz. Tüm öğretmenlerimize hayırlı olsun." diye açıklama yapmıştı.

Ve AYM'nin sendikaların görüşünü alarak vereceği karar daha açıklanmadan, Mebbis üzerinden 2023 KBS başvuru ekranı açılmıştı.

Ancak 9 Haziran 2023 tarihi itibarıyla Kariyer Basamakları Sınavı başvuru süresi sonlanıyor olmasına rağmen Kariyer Basamakları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığından herhangi bir değişiklik ya da düzenleme açıklaması gelmedi.

Mebbis üzerinde yayınlanan Kariyer Basamakları başvuru koşulları hala eski düzenlemeleri içeriyor. 

MEB ortak sınavlar için konu soru dağılımı tablo örneğini yayınladı MEB ortak sınavlar için konu soru dağılımı tablo örneğini yayınladı

Mahmut Özer’in seçim öncesi yaptığı açıklamaya dair bir çalışma duymadık.

Öte yandan öğretmenleri temsil eden eğitim sendikalarının da bu konuda sessizliğini koruması da sendikalar açısından düşündürücü ve sorgulanması gereken bir durum.

Öğretmenler sendikaları, sendikalar da kendilerini sorgulaya dursun artık çözümü yeni Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin’den bekliyoruz.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları ile ilgili yönetmeliğin bazı maddeleri madem TBMM'de görüşülecekse; öğretmenler olarak Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin’den talebimiz,yönetmelikte yer alan Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlikte sınav şartının kaldırılmasını, mesleki tecrübe dikkate alınıp, kıdem esasına dayalı olarak kariyer tazminatlarının öğretmen maaşlarına yansıtılmasını ve kariyere bağlı özlük haklarının emeklilikte de korunmasını sağlayan düzenlemenin yapılması ve öğretmenlere mağduriyetler yaşatılmamasıdır.

Öğretmen maşına zam alabilmek için sınava girmek zorunda bırakılmamalıdır.

Kadriye Demirel

Eğitimci Yazar