Öğretmenlere psikolojik rehber

Bağımsız düşünce kuruluşu TEDMEM ve ABD’nin saygın kurumu Amerikan Psikoloji Birliği (APA) ortaklaşa yaptığı çalışmada, öğretmenler için motivasyon, öğrenmeyi etkileyen sosyal ve duygusal faktörler ile sınıf yönetimi gibi birçok konuda dikkat çekici bir rapor hazırlandı. Türkçe’ye çevrilen rapor, öğretmenler için bir kılavuz niteliğinde.

06 Mayıs 2017 - 09:00

Hazırlanan raporda öne çıkan başlıklar özetle şöyle: Kısa dönemli, somut hedefler motive eder:  Öğrencilerin motivasyonu uzun dönemli, genel ve aşırı zorlayıcı hedefler yerine kısa dönemli, belirgin ve ortalama zorlayıcılığa sahip amaçlar belirlendiğinde daha çok artar.

15-17 yaşına kadar, gençler uzak gelecekle ilgili somut düşünme konusunda daha az beceri gösterir. Belirgin hedefler daha kolay ölçülebilir ve izlenebilir oldukları için genel olanlara tercih edilir. İçsel motivasyon önemli: İçsel motivasyona sahip öğrenciler, zevkli buldukları için öğrenme etkinlikleri üzerinde çalışır.

Öğrenme istekleri övgü, not veya diğer dışsal etmenler gibi maddi ödüllere bağlı değil. Dışsal motivasyona sahip olanlar ise öğrenme etkinliklerini iyi bir not, ailelerinden övgü veya cezadan kaçınmak gibi amaçlara ulaşmayı sağlayan bir araç olarak görür. Anlamlı geri bildirim:  Anlamlı, açıklayıcı ve zamanında verilen geri bildirim öğrenmeyi olumlu etkiler.

Öğretmenlerin sıklıkla kullandığı “Aferin” ifadesi böyle olmadığı için öğrencilerin anlama düzeylerini ya da öğrenme motivasyonlarını artırmaz. Açıklayıcı ve zamanında geri bildirim öğrenme süreçlerinde kılavuzluk eder.  Kalıcı öğrenme alıştırmaya bağlı:  Bilginin belleğe kalıcı olarak aktarım sürecinin anahtarı, alıştırma.

Bunu etkili kullanma yöntemlerinden biri de ders tekrarı ve sınavlar olarak düşünülebilir. Özellikle açık uçlu soruların olduğu kısa sınavlar etkili olur. 

Öğretmenler övgülerde tedbirli olmalı. Örneğin eğitimci, zor olmayan bir problemin cevabını hızlı bulduğunda öğrencisini “Sen çok zekisin” diyerek ödüllendirirse, istemeden de olsa onun zekâyı, hız ve çaba eksikliğiyle ilişkilendirmesine neden olur. Bu, öğrencinin cevabı bulmak için daha fazla zaman, çaba veya farklı yaklaşımları kullanması gerektiğinde sorun yaratır. 


Öğretmenler Haber: 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"