Öğretmenlere para ödülü! İşte şartlar..

Öğretmenlere para ödülü verilecek. İşte para ödülünü öğretmenin alabilmesi için şartlar..

28 Temmuz 2017 - 10:55

Devlet memurlarının para ödülü alabilmesi için; üç defa başarı belgesi almış olması, üç defa başarı belgesi aldığı için kendisine üstün başarı belgesi verilmiş olması ve ödül verilmesi konusunda ilgili amirleri tarafından uygun görülmüş olması gerekmektedir. Konuya ilişkin olarak 657 sayılı Kanunda yer alan belirlemeye göre; **Görevli olduğu kurumda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle, kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında, kamu zararının oluşmasının önlenmesinde ve önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında, kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladığı belirlenen memura başarı belgesi verilir.

Memurun başarı belgesini, merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde valiler, ilçelerde ise kaymakamlar verir. **Üç defa başarı belgesi alan memura, üstün başarı belgesi verilir. Memurun üstün başarı belgesini, merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde valiler, ilçelerde ise kaymakamlar verir. **Üstün başarı belgesi alan memura, merkezde bağlı veya ilgili bakan ve illerde ise vali tarafından uygun görülmesi halinde para ödülü verilir. Ancak, memurun üstün başarı belgesi almış olması, kendisine mutlaka para ödülü verileceği anlamına gelmeyeceği gibi, kamu kurum ve kuruluşlarında ödül verilebilecek personel sayısı da bazı sınırlamalara tabidir.

Ödüle ilişkin sınırlamalar Memurlara para ödülü verilmesi, hem bir defada verilebilecek ödülün miktarı ve hem de ödül verilebilecek personel sayısı bakımından sınırlamaya tabidir. **Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında bir yıl içinde ödül verilebilecek personel sayısı, ilgili kurumun yılbaşındaki dolu kadro sayısının en çok binde 20’si kadar olabilmektedir. Diğer kurumlarda ise, yıl içinde ödül verilebilecek personel sayısı ilgili kurumun yılbaşındaki dolu kadro sayısının en çok binde 10’u kadar olabilmektedir. **Bir memura bir defada verilebilecek para ödülünün miktarı, ödül verme tarihinde geçerli olan en yüksek Devlet memuru aylığının en çok %200’ü kadar olabilmektedir. Ayrıca, ödül verilebilecek toplam sayının aşılmaması kaydıyla, aynı memura aynı yıl içinde birden fazla ödül verilmesi de mümkündür. Ödülün miktarı Bir memura bir defada verilebilecek para ödülü miktarı en yüksek Devlet memuru aylığının %200’ünden fazla olamayacağından, verilecek ödülün bu tutardan daha az olması da mümkündür. 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde geçerli olan aylık katsayısına göre, en yüksek Devlet memuru aylığı 975,70 TL olduğundan, memura bir defada verilebilecek ödülün miktarı da en çok “1.951,40 TL” tutarında olabilmektedir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Maçtan sonra kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti
Maçtan sonra kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti
Sınav ücretleri ile ilgili önemli gelişme
Sınav ücretleri ile ilgili önemli gelişme