Öğretmenlere Müjde!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sınav sistem sınavlarında aynı gün içerisinde yapılan sınavlara bir sınav ücreti ödenmekteydi.

Öğretmenlere Müjde!
28 Eylül 2019 - 11:24

Özellikle lise giriş sınavında aynı gün içerisinde birden fazla oturum yapılmasına rağmen sınavda görevli personellere bir sınav ücreti ödenmekteydi. Bu durumun yaşanması hakkaniyete aykırıydı. Sınavda görevli öğretmenlere her bir oturum için ayrı sınav ücreti ödenmesi için ve yapılan bu haksızlığın sona erdirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına yapılan başvurular reddedildi ve konu yargıya taşındı.

Danıştay 12. Dairesince yapılan yargılama sonrasında Danıştay;

‘’2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları e-kılavuzunda yapılan güncelleme sonucunda ortak sınavların, sınav günlerinde yapılan ders yazılıları arasında 30’ar dakika dinlenme süresi verilmek suretiyle her sınav günü üç ders yazılısını içerecek şekilde bir oturum halinde ve iki günde iki oturum olarak gerçekleştireceği ifade edilmiş olup, ders yazılıları arasında 30’ar dakika dinlenme süresinin olduğu göz önüne alındığında her bir ders yazılısının bir oturum, üç ders yazılısının üç oturum olarak değerlendirilerek, buna göre ek ders ücreti ödenmesi gerektiği sonucuna varılmaktadır.

Bu duruma göre, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 12. Maddesinin 5. Fıkrası gereğince her bir ders yazılısının bir sınav oturumu olarak değerlendirilerek her bir oturum için 5 saat ek ders ücreti ödenmesi gerekirken, sınav oturum sayısı yerine sınav günü esas alınarak üst hukuk normuna aykırı olarak her sınav günü için 5 saat ek ders ücretinin ödenmesi yolunda tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.’’ gerekçesi ile dava konusu işlemi iptal etmiştir.

Danıştay’ın iptal kararı ile birlikte, aynı gün içinde yapılan her bir oturum için ayrı ayrı sınav ücreti ödenmesi gerekmektedir.

 

Bu haber 1035 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort