Öğretmenlere Mali Düzenleme

Eğitim kalitesini artırmak isteyen Cumhurbaşkanlığı, hem öğretmenler için hem de öğrenciler için hazırladığı ilk raporunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı Politika Belgesi Taslağı, sunuldu. Taslağı Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu hazırladı. Taslak olarak hazırlanan raporda 2 başlık önemli bir yer buluyor.

Öğretmenlere Mali Düzenleme
27 Kasım 2019 - 09:38 - Güncelleme: 27 Kasım 2019 - 09:39

Taslakta dikkat çeken ilk başlık; Ortaöğretim ve Yükseköğretime Geçiş Sistemi ilişkin olan başlık. Bu başlıkta ülkemizde eğitim kademesinden liseye geçişte sınav stresini azaltmaya yönelik sistem oluşturulması yer alıyor. Fırsat eşitliği yaratacak sistemin bulunması da aynı başlık altında bulunuyor.

Öğretmenlere Mali Düzenlemeler

Liseden üniversiteye geçiş aşamasında öğrencilere sadece test usulü soru sorulmaması da raporda yer aldı. Bunun yerine öğrencilerin okulda öğrendiklerinin önemini pekiştirmesini sağlayacak eğitim modeli uygulaması gerektiği de raporda bulunuyor. Bu konuda son olarak bir geçiş modeli olması gerektiği de yer alıyor.

Raporda yer alan bir diğer önemli başlık ise Öğretmenlik Mesleği ve Eğitim Kurumu Yöneticiliği, başlığı oldu. Bu başlıkta öğretmenlerin mesleğe kabulü, mesleki gelişimleri ve mali hakları ile ilgili pek çok öneri yer alıyor. Eğitim kurumlarında yer alan yöneticiler için de bir takım düzenlemeler bulunuyor. Yöneticilerin profesyonelleşmesi, atama biçimleri, görev süreleri ve mali hakları ile ilgili düzenleme de yer alıyor.  Genel olarak öğrencilerin sınav ve ders verimliliğini artırmak ve öğretmenlerin kaliteli çalışmasını sağlamak için bir rapor hazırlanıyor.

Bu haber 1583 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort