Öğretmenlere fazla ek ders yazıp elden tahsil ediliyor iddiası

Türk Eğitim Sen Muş Şubesi Başkanı Ümit Çolak, çok sayıda öğretmenin baskı,tehdit ve şantaj altında olduğunu, bazı okul müdürlerinin öğretmenlere fazla ek ders ücreti yazarak elden tahsil ettiği gibi inanılmaz iddiaları ortaya attı ve bir açıklama yaptı. Öğretmenler ile ilgili açıklama şöyle;

16 Kasım 2016 - 11:16 - Güncelleme: 16 Kasım 2016 - 11:30

Tüm kamuoyunun bildiği gibi TÜRK EĞİTİM SEN Muş Şubesi olarak yaptığımız basın açıklamalarının çoğunda ilimizde görev yapan öğretmenlerimizin maruz kaldığı baskı, tehdit ve keyfi uygulamalardan bahsediyoruz. 15 Temmuz gecesi yaşadığımız acı olaylar; birliğe, bereberliğe, huzura ne kadar çok ihtiyacımızın olduğunu bizlere gösterdi. Yüce Türk milleti de tek yumruk olduğunda neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Fakat bazı okul müdürlerinin 15 Temmuzda yaşananlardan hiçbir ders almadığın görüyoruz. Yaptığı keyfi uygulamalara itiraz eden öğretmenlerin; aday, bayan ve il dışından gelmiş olmasını kendince fırsata dönüştürmektedir. Yöntem belli zaten: baskı, yalan yanlış bilgilerle tehdit, hakaret…

Eğitim öğretim yılı başında Hasköy’de yaşanan bazı olaylar aslında bir otorite boşluğunu göstermişti bizlere. Aday öğretmenlerin, diğer sendikalara haber verilmeden Eğitim Bir Sen’le görüştürülmesinden bahsediyoruz. 

Liyakatsız yapılan atamaların bedelini 15 Temmuz’dan bu yana Türk milleti olarak ödemeye devam ettiğimiz bir süreçte ihtiyacımız olan tek şey: birlik, beraberlik ve huzurlu bir çalışma ortamıdır. Fakat Eşmepınar Ortaokulu Müdürü Engin PAÇAL’ın okuldaki icraatlarına bakınca bırakın birliği, huzuru, kendisinin okulda krallığını ilan ettiğini görüyoruz.

2015-2016 Eğitim öğretim yılında okul müdürü, kurumda verilen Destekleme ve Yetiştirme kurs saatlerini çizelgeye gerçeğinden fazla yansıtmıştır. Öğretmenlerin hesabına fazladan yatan paraları da okula malzeme alacağım, ücretli öğretmenin maaşını ödeyeceğim gibi yalan yanlış bilgilerle öğretmenlerden elden almıştır. Bu uygulama eğitim öğretim yılı boyunca her öğretmenden aylık 100-200 TL arası para toplama şeklinde devam ediyor. İlerde işi kılıfına uydurabilme adına da I. Dönem kurs defteri tutulmuyor okulda. Öğretmenlerin rahatsızlığını bildirmelerinden sonra II.Dönem geriye dönük defter doldurulmaya çalışılıyor. Bazı öğretmenler mevzuat dışı uygulamalara itiraz edince, bazıları ise verdikleri paranın nereye harcandığını öğrenmek isteyince akıl almaz bir şekilde mobbinge maruz kalıyorlar. Aday öğretmene hiçbir gerekçe göstermeksizin okul müdürü 68,5 gibi bir değerlendirme puanı veriyor. Bununla da yetinmeyip danışman öğretmenin şifresini elde ederek aynı aday öğretmene danışman öğretmen adına yine 68,5 puan girişi yapıyor. Okuldan ayrılan danışman öğretmenin II. değerlendirmede 90 ın üzerinde not vermesi aslında işin rezilliğini gösteriyor. Okulda bir kere ‘Hammurabi Kanunları’ geçerli olunca yapılan zulümler de bitmiyor. Mesleğe yeni başlayan aday öğretmene, tüm öğretmenlerle yapılan bir toplantıda ‘ … Hoca çıksın’ diyebiliyor. Farklı ortamlarda da ‘ Hayatımda gördüğüm en boş insansın, sivri dillisin, yürü git çık odamdan, seni memurluktan men edeceğim.’ gibi laflar ediyor. Öğretmenler durum üzerine okula dilekçe veriyor, bin bir tehditle işleme koymuyor. Şimdi bu öğretmenlerin okuldaki performansı nasıl olur acaba? İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bey’in,  kurum ziyaretleriyle ilçenin başarısı artırmanın mücadelesini verirken görevlendirildiği okulu çiftliğe çeviren bu kişilerin ilçeye her anlamda zarar verdiğini bilmesini isteriz.

Tarafımıza ulaşan bu bilgiler dahilinde biz de Eşmepınar Ortaokulu’nu geçtiğimiz hafta ziyaret ettik. Sıkıntıları öncelikle tüm öğretmenlerden dinlemek adına öğle arasını bekledik. Görüşme esnasında Okul Müdürü Engin PAÇAL, bazı öğretmenleri soru çözümü için dışarı davet etti. Biz de kendisine, dinlenme saatinde öğretmenlere verilen bu görevin mevzuata uygun olmadığını söyledik. Sonrasında elini sallayıp bizimle dışarda görüşeceğini söyleyerek bizleri okuldan çıkarmaya çalıştı. Engin Bey’in okulda ne kadar vakit geçirdiği ortadayken, okulu bırakıp yasa dışı sendikal faaliyette bulunurken eğitim öğretim aklına geliyor mu acaba? Soru çözümü için kurs saatleri daha doğru olmaz mı? O yüzden idealist yönetici pozlarıyla komik duruma düşmenin anlamı yok. Ek ders çizelgelerinde dolaplar çevirip öğretmenlerden yalan yanlış bilgilerle ciddi miktarda paralar toplayan, bayan öğretmenlere adeta okulu dar eden bir insanın değil eğitime insanlığa vereceği hiçbir şey yoktur.

Türk Eğitim Sen olarak tek temennimiz: birlik beraberliğe en fazla ihtiyacımızın olduğu şu dönemde en azından eğitim öğretim alanında bazı adımların çocuklarımızı düşünerek atılmasıdır.


ÜMİT ÇOLAK 
MUŞ TÜRKEĞİTİMSEN ŞUBE BAŞKANI

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

2017 ŞUBAR 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Şeyda
  3 ay önce
  Allah Hasköy e dusurmesin ne diyim.3 yil gorev yaptim cektiklerimi bir Allah biliyor.Sikayet edebilecegimiz hicbir yer birakmiyorlardi.
 • EĞİTİMCİ
  1 yıl önce
  İDDALAR DOĞRUYSA VAHİM BİR DURUM YANLIŞSA DAHA DA VAHİM
 • murat
  1 yıl önce
  ek ders fazlalığı okul ihtiyacı için yapılacaksa yanlış olsada kötü niyetli değil. okullara yeterince kaynak ayrılmasa olacağı budur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmen dedektif gibi iz sürdü, korkunç vahşeti ortaya çıkardı
Öğretmen dedektif gibi iz sürdü, korkunç vahşeti ortaya...
Son Dakika... İşçileri Taşıyan Midibüs TIR'a Çarptı, Çok Sayıda Yaralı Var
Son Dakika... İşçileri Taşıyan Midibüs TIR'a Çarptı, Çok...