erkek protez saçthemeforest temaları

Öğretmenlere Becayiş Hükmü

Öğretmenlerin mazeret atamaları ya da isteğe bağlı yer değiştirmelerinde (il içi ve il dışı) taleplerin yerine getirilebilmesi için kanunda olan ama yönetmelikte olmayan ‘’Becayiş’’ hakkı yönetmeliğe eklenmelidir. Bu birçok öğretmenin yer değiştirmesine vesile olabilir.

Öğretmenlere Becayiş Hükmü
12 Ekim 2019 - 13:54

Öğretmenlerin il içi ve il dışı atamalarında norm kadro sınırlılığından dolayı çoğu zaman atanamama sorunu yaşanmakta ve hatta çoğu öğretmen yıllarca görev yerini değiştirememektedir. Bu sorunun çözümlerinden birisi de becayiş sistemidir. Yani iki öğretmenin karşılıklı talepte bulunarak görev yerlerinin değiştirebileceği atama sistemidir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlerin yer değiştirmelerinde mağduriyeti bir nebze olsun giderebilmek adına 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 73. Maddesi uyarınca devlet memurlarının hakkı olan becayiş uygulamasını bir an önce başlatması gerekmektedir.

Hukuki olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 73. Maddesi uyarınca devlet memurları karşılıklı olarak yer değiştirebilmektedir fakat 17 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde becayişe yer verilmediği için öğretmenler devlet memuru oldukları halde becayiş yapamamaktadırlar. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi ve öğretmenlere becayiş ile atama yolunun açılması gerekmektedir. 

Bu haber 2160 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort