Öğretmenler kurulu toplantısı zümreler ne zaman nasıl yapılacak il dışı seminerdeki öğretmenler nasıl katılacak Öğretmenler kurulu toplantısı zümreler ne zaman nasıl yapılacak il dışı seminerdeki öğretmenler nasıl katılacak

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağını hazırladı. Bugünlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulması beklenen yeni ÖMK'da çok sayıda madde yer alıyor. Yaklaşık 18 sayfa tutan yeni meslek kanununda öğretmenlerin kariyer basamakları ile ilgili önemli maddeler bulunuyor. Buna göre bütün öğretmenlere başöğretmenlik yolu açılıyor.

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle birlikte, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik süreleri değiştirilmedi. Uzman öğretmen olabilmek için bir öğretmenin en az 10 yıl süreyle görev yapmış olması gerekiyor. Başöğretmenlik için ise uzman öğretmenlikte 10 yıl süre geçmiş olması gerekiyor. Ancak kanunda önemli bir ek madde daha yer alıyor.

20 yılını dolduran bütün öğretmenlere başöğretmenlik

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağında bütün öğretmenlere başöğretmenlik yolu açılıyor. Buna göre meslekte 20 yılını dolduran bütün öğretmenler uzman öğretmen olup olmadığına bakılmaksızın başöğretmen yapılacak.