Öğretmenlere alan değişikliği geliyor. Bakanlık tarafından yapılan çalışmalarda sona gelindi. Öğretmenlerin alan değişikliği talepleri alınacak. Konuya ilişkin açıklama Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz'dan geldi. Açıklama şöyle:

Gelelim eğitim gündemine. Yakın geçmişte kaos ve popülizmden beslenen bazı kifayetsizler, haberci kisvesine bürünmüş mihraklar, sosyal medya hesaplarını isimlendirirken öğretmen masumiyetine sığınarak sendikacı ve kanaat önderi olduğunu zanneden parazitler, kullanacakları yeteri kadar başlık bulamıyorlar. Çünkü biz de bakanlıkta hedefe kilitlenmiş ve sadece işimize odaklanmış durumdayız.

Alan değişikliğini kullanamıyorlar, çünkü yakında ilan edilecek. Sayın bakanın mevcut haliyle karşı olduğu bir noktadan, KPSS puan kıyası vs. derken bugünkü aşamaya geldik. Takibimizi ve gösterilen iyi niyeti kimse yok sayamaz. Önlük tavsiyesini çarpıtamıyorlar, çünkü hiçbir meslektaşımıza önlük dayatılmıyor, isteyen giyecek, istemeyen giymeyecek.

ÖMK iptali bu yıl sınava girecekleri mağdur edecek diye beklediler, olmadı.
Çünkü Anayasa Mahkemesi’nde yaptığımız savunmada özellikle bu konuya dikkat çekmiştik, gerekçeli karar geç yayınlanarak konu çözüme kavuşturuldu. İkinci il dışı, il emri, deprem bölgesi derken üç artı bir bekleyen arkadaşlarımız hariç tayinler, vazgeçenlerin iptalleri, ayrı kalanların görevlendirmeleri imkânlar dâhilinde yapıldı. Ara tatilde herkes evinden seminerleri takip edecek, bugün ilk günü .

Problem yok demiyorum, elbette problemlerimiz var, olacak da. Önemli olan çözüm için iyi niyet, arayış, çaba ve ısrarlı takibimizin olmasıdır.

Gündemimizde yönetici atama yönetmeliği, ÖMK değişikliği, üniversite personelinin kurumlar arasında yer değişikliği yapabilmesi, araştırmacı, uzman, şube müdürü, müfettiş maaş dengesizliğinin düzeltilmesi, öğretmene şiddetin önlenmesi, deprem bölgesindeki arkadaşlarımızın sıkıntıları gibi onlarca madde var ve çalışıyoruz. Polemik değil iş üretiyoruz.

Bizim bir hikâyemiz, geçmişte yaşadıklarımız, geleceğe dair büyük düşlerimiz var. Kısır çekişmelerin, yersiz kavgaların, seviyesiz tartışmaların parçası olmadık, hep işimize baktık. Biz ürettik, birileri hep konuştu, sadece konuştu. Kim, ne yapıyor derseniz, herkes kendine yakışanı yapıyor derim.

Haftalık ders çizelgesi değişti MEB yeni dersler ekledi Haftalık ders çizelgesi değişti MEB yeni dersler ekledi

Talat YAVUZ
Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri