Kasım ara tatili 13 Kasım 2023 tarihinde resmen başladı. Bu süreçte öğrenciler tatil yaparken öğretmenler mesleki çalışma yapıyor. Öğretmenlerin mesleki çalışmaları ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Öğretmen Bilişim Ağı ÖBA üzerinden sunulan videoların izlenmesi şeklinde gerçekleşecek. Öğretmenler seminer döneminde altı adet video izleyecek. Ancak bu videolar birleştirilmiş video şeklinde olduğu için gerçek anlamda izlenen video sayısı çok daha fazla olacak. Ortalama 30 dakika olan videoları tüm öğretmenler izleyecek ve videoların tamamını 19 Kasım 2023 saat 23:59’a kadar izleyen öğretmenler seminer görevini yerine getirmiş olacak. 

Öğretmenler seminer görevini yerine getirmek amacıyla videoları izlemelerinin ardından sistem otomatik olarak kapanacak ve öğretmenlere bu seminer karşılığında ek ders ücreti ödemesi yapılacak.

Okul müdürleri de öğretmenler gibi seminer döneminde bakanlık tarafından hazırlanan videoyu izleyecek ve böylece seminer görevini yerine getirecekler. Ancak okul müdürleri aynı zamanda okullari açık tutacak ve okula yani mesaisine giderek görevlerini yerine getireceklerdir.

Öğretmenlere uygulanan kasım ara tatili Mesleki Çalışma birim amirlerinin (11 Genel Müdürün) konuşmalarından oluşan TEK EĞİTİM (Eğitim uzun olduğu için 6 parçaya bölünmüş. 3 saat 40 dakika) olarak ÖBA üzerinden yapılacaktır. Öba “Eğitimler” MEB Birim Amirlerinin Öğretmen Bilgilendirme Semineri (2023 Kasım Dönemi Mesleki Çalışma) olarak gözükür.
Mesleki Çalışmalar çevrimiçi olacağı için evden, işten, her yerden ve sabah, akşam, zaman mefhumu olmadan seyredilecektir.

Öğretmenler bu videoları mesleki çalışma kapsamında izleyeceğinden dolayı ayrıca bir sınava tabi tutulmayacak ve direkt olarak kasım ara tatili işlemlerini gerçekleştirmiş olacaklardır. Peki bu videolar izlendikten sonra öğretmenlere beş günlük ek ders ücreti ne kadar ödenecek. İşte detaylar:

Öğretmenler kasım ara tatili Mesleki Çalışmaları (Tek eğitim 6 videoyu) tamamlamaları halinde  günde 3 saat üzerinden beş gün için toplam 15 saat ek ders ücreti Eygg 110 koddan ödenecektir.
Öğretmenlerle birlikte okul yöneticileri de bu süreçte ek ders ücreti ödemesi alacak. Ancak yöneticiler okulda olacakları için sadece idari görevlerinden dolayı ek ders alacaklardır.

Müdür yardımcılarına ücretsiz yemek için açıklama Müdür yardımcılarına ücretsiz yemek için açıklama

Yöneticiler mesleki çalışma haftası izinli olurlarsa ve videoyu seyretmek zorunda değillerdir ve seyretseler dahi ek ders ücreti alamayacaklardır. Çünkü onlar yönetim ücreti almaktadırlar.