Öğretmenlere 4 yılda 1 sınavda MEB'den yeni açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve önümüzdeki dönemden itibaren uygulamaya konacak olan strateji belgesine göre öğretmenler 4 yılda bir sınava tabi tutulacak. Öğretmenlerin tabi olacağı sınav performans performans değerlendirme kriterlerinden biri olan Öğretmen Yeterlilikleri dahilinde olacak.

19 Haziran 2017 - 16:13 - Güncelleme: 19 Haziran 2017 - 16:35

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doçent Dr.  Semih Aktekin öğretmenlerin büyük tepkisine neden olan 4 yılda bir sınav konusuna açıklık getirdi ve bir bakıma kamuoyunda oluşan algı nedeni ile geri adım atarak öğretmenleri rahatlatı. Buna göre :
Öğretmen yeterlilikleri arasında ise alan bilgisi, mevzuat bilgisi, millî ve madevi değerlere uygun davranma, öğrenme ortamları oluşturma, ölçme ve değerlendirme, kişisel gelişimi sürekli kılma gibi konular öncelikli olacak.
Öğretmenler bu kriterler dahilinde sınava alınacak ve yapılan sınav neticesinde öğretmenlerin güçlü ve zayıf yönleri belirlendikten sonra öğretmenler zayıf yönnlerini güçlendirmek amacı ile eğitime tabi tutlacak.
Örneğin bir kimya öğretmeninin, Öğretmen Yeterlilikleri çerçevesinde mevzuat hususunda eksiklikleri varsa bu öğretmen bu alanda verilecek eğitimlere katılıp eksiklikleri giderilecek, bu yönü ile de bu sınav, bir seçme, sıralama ya da eleme sınavı değil, mevcut durumu tespit ve geliştirme çalışması olacaktır.
Öğretmenlere yönelik olarak yapılan 4 yılda bir değerlendirme sınavının sonucunda performans değerlendirmesinden alınacak olan verilerin de belli bir yüzdesi eklenerek kesin sonuca ulaşılacak ve buna göre eylem planlanacaktır. Hizmet içi eğitim merkezleri, dönüştürülerek Öğretmen Akademileri hâline getirilecektir. Bu akademiler alan alan ayrılacak ve fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat eğitimi vb. alanlarda öğretmenlere özel hizmet verecektir. Performans değerlendirmesi ve yeterlilik sınavları sonucunda alınan veriler ışığında, bu akademiler öğretmenlerin meslekî gelişimine yönelik olarak kullanılacaktır. 

MEB 4 yılda bir sınav açıklaması yaptıktan sonra öğretmenler arasında strateji belgesine yönelik tepkiler çığ gibi büyümüş, öğretmenler ve sendikalar sınava karşı çıkmıştı. MEB bu hamle ile tepkileri bir nebze hafifletmiş, 4 yılda bir sınav ile öğretmenlerin meslekten atılacağı kaygılarını da gidermiş oldu. Bu açıklama ile meb bir bakıma geri adım atarak öğretmenlerin sesine kulak verdi.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 

YORUMLAR

 • 12 Yorum
 • ctrlx
  4 ay önce
  Ogretmenler tutustu..gelsin havadan paralar.egitim odenegi egitim icin harcanmiyor .ek ders havadan para oh ne ala memleket.performans degerlendirmesi olsun ...
 • Vedat
  5 ay önce
  Yeterliysen neden tuşuşuyorsun. Çünkü öğretmenlik diğer meslekleeden farklı insan yetiştiriyor, çocukların zamanlarını geriye alamassın yeni bir yıl veremezsin de ondan, saygılar meslektaşlarım
 • misafir
  5 ay önce
  burada öğretmen mağdur olmayacak.
 • Dündar Acar
  5 ay önce
  Siyasiler de 4 yılda bir sınava giriyor. Ülkeyi iyi yönetemediğini düşünüyorsan sınavdan bırakırsın.
 • Altıadam
  5 ay önce
  Bana göre Meb in fet ayağının bürokrasideki temsilcilerinin son oyunları öğretmeni hükümete karşı cephe almaya itmek. Böyle saçmalıkları başka akıllı birisi kaleme almaz.Hele Milli Eğitim de ise hiç almaması lazım
 • meb
  5 ay önce
  polise doktora hakime kaymakama imama neden performans yok öğretmenler bunlardan daha fazlamı maaş alıyor.bizler oy verdikçe bunlar hak bize
 • Hüseyin
  5 ay önce
  Helal olsun bütün meslek gruplarına,aynı performans ölçütleriyle değerlendirilsin.Ama yapamazlar.Toplumda kuz sessizliğn de olan öğretmenlere uygularlar.Birileri bir şey biliyormuş gibi yola çıkıyor hayırlısı.
 • Gerçek....
  5 ay önce
  Geri adım nerede?Sınav varmı var,başka meslek dalında bu varmı yok...Peki neden sadece öğretmenlere var...öteki memurların kendini geliştirmeye ihtiyacı yok mu...Öğretmenlere duyduğunuz bu öfke neden????
 • adalet
  5 ay önce
  Olmazdı zaten akla mantığa ters,o zaman milletvekilleri,burokratlar,polisler,doktorlar,avukatlar,mühendisler ,mimarlar savcılar, hakimler ve akla gelen tüm mesleklerde 4 yılda bir sınav olsunlar niye sadece öğretmenler?bir art niyet mi var?
 • Adalet
  5 ay önce
  Olmazdı zaten akla mantığa ters,o zaman milletvekilleri,burokratlar,polisler,doktorlar,avukatlar,mühendisler ,mimarlar savcılar, hakimler ve akla gelen tüm mesleklerde 4 yılda bir sınav olsunlar niye sadece öğretmenler?bir art niyet mi var?
 • Arif
  5 ay önce
  Haberle başlık birbirini hic tutmuyor. Hiçte geri adim yok sonuçta sınav var.
 • Magdur
  5 ay önce
  Bide atanamayanlarin sesine kulak verse biz daha cogunluktayiz mulakat denen sacmalikla ogretmn adalarini ugrastrmasa dahada kktusu 2018de goturcekleri sacmalik yeter artik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi