Öğretmenlere 1 kötü 4 güzel haber

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenlere yönelik olarak öğretmenlerin beğeneceği haberleri derledik. 4 güzel haberimize bir de öğretmenleri üzecek haber ekledik. İşte öğretmenlerle ilgili önemli gelişmelerden özetler.

Öğretmenlere 1 kötü 4 güzel haber
08 Eylül 2018 - 12:29

Haberimize öğretmenlerin hoşuna gitmeyecek gelişme ile başlayalım. Haberimiz şu: MEB ders kitaplarını göndermekte sıkıntı yaşıyor. İşte detaylar:

Türk lirasının ABD doları karşısında değer kaybetmesiyle yaşanan ithal kağıt sıkıntısı Milli Eğitim Bakanlığı'nı da (MEB) etkilediği ileri sürüldü. Ücretsiz dağıtılması için bakanlık tarafından gönderilmesi gereken kitapların bazılarının okullara gönderilemediği, kitapların basılamadığı ve çok sayıda kitabın da dijital olarak gönderilebileceği belirtildi.
İthal kâğıda mahkum edilen basım yayın sektörü yaşam mücadelesi verirken, durumun Milli Eğitim Bakanlığı’nı da etkilemeye başladığı ileri sürüldü…
Ücretsiz dağıtılması için Bakanlık tarafından gönderilmesi gereken kitapların bazılarının okullara gönderilemediği, kitapların basılamadığı ve çok sayıda kitabın da dijital olarak gönderilebileceği belirtildi.

İTHAL KAĞIT FİYATLARINDAKİ FAHİŞ ARTIŞ

Milli Gazete’den Gökçen Göksal’ın haberine göre; geçtiğimiz günlerde birçok gazete ithal kâğıt fiyatlarındaki fahiş artış yüzünden ya zam yapmış ya da sayfa sayısını düşürmüş, bazı yayınevleri de kitap basımlarını durdurmuştu. Kitapların okullara dijital olarak verilmesi durumunda bu kitaplar ya öğrencilerin bilgisayarlarına yüklenecek ya da akıllı tahta üzerinden işlenecek. Akıllı tahta üzerinden işlenmesi durumunda öğrencilerin önlerinde kitap bulunmayacak.
Öğrenciler kitap temini için dijital olarak verilen kitapları fotokopilerle çoğaltabilecek. Bir top fotokopi kâğıdının fiyatı ise 20 ila 30 lira arasında değişiyor.

GÜZEL HABERLERİMİZ İSE ÖZETLE ŞÖYLE:

1. Güzel haberimiz e-Müfredat ile ilgili... Milli Eğitim Bakanlığı okul yöneticilerine e-müfredat ile ilgili mesaj gönderdi. İşte o mesaj... Değerli Arkadaşlar, e-Müfredat Yönetim Bilgi Sisteminin yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalar nedeniyle ikinci bir duyuruya kadar Kurul ve Zümre Kararlarının bu sistemde bulunan Yıllık Plan Modülü içindeki e-Kurul ve Zümre Bölümüne girişleri yapılmayacaktır. Ancak İlgili mevzuat kapsamında Kurul ve Zümreler ile ilgili diğer hususlar yerine getirilmeye devam edilecektir. 
2. Güzel haberimiz... Hazırlık ödeneği ile ilgili... Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere ödenecek olan eğitime hazırlık ödeneği (kırtasiye parası) ile ilgili okullara resmi yazı gönderdi. MEB öğretmenlere 1130 TL tutarındaki ödeneğin 10 Eylül'den itibaren ödenmesi talimatını verdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 81 il milli eğitim müdürlüğüne gönderdiği yazıda, 2018-2019 eğitim öğretim yılı için ödenecek olan 1130 TL'lik öğretim yılına hazırlık ödeneğinin 10 Eylül 2018 tarihinden itibaren ödenmesini istedi. 
3. Güzel haberimiz Bakan Selçuk'un öğretmenlerle ilgili açıklaması.... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Biz ilişkileriyle değil, yeteneğiyle, becerisiyle bir yere gelmiş insanlar öne çıksın istiyoruz. Eğer bunu yapamazsak Milli Eğitim Bakanlığı'na dünyanın en iyi yöneticilerini getirin oradan bir şey çıkmaz. Üretim yeri, mutfak, sizin bulunduğunuz "Eğitimde Yönetim Süreci Çalıştayı"nda, okulunu eğitimin her alanında başarıya götüren, emsal okullara göre belirgin fark ortaya koyan, sergilediği başarı ve liderlik davranışlarıyla örnek gösterilen Türkiye'nin en başarılı 120 okul müdürü ve müdür yardımcısı ile bir araya geldi. Başkent Öğretmenevi'ndeki çalıştayın açılış konuşmasını yapan Selçuk, "Biz ilişkileriyle değil, yeteneğiyle, becerisiyle bir yere gelmiş insanlar öne çıksın istiyoruz. Eğer bunu yapamazsak Milli Eğitim Bakanlığı'na dünyanın en iyi yöneticilerini getirin oradan bir şey çıkmaz. Üretim yeri, mutfak, sizin bulunduğunuz yerlerdir." ifadesini kullandı. 
4. Güzel haberimiz... Öğretmenlein nöbet görevleri ile ilgili... Yapılan değişiklikle; ortaöğretim kurumlarında görev yapan hamile öğretmenlere, doğuma 12 hafta kaldıktan itibaren nöbet görevi verilmemesi uygulaması yerine, hamileliğin 24'üncü haftasından itibaren nöbet görevi verilmemesi esası getirildi. Ayrıca, bu kurumlarda görev yapan engelli öğretmenler ile engelli çocuğu bulunan öğretmenlerin nöbet görevinden muaf tutulması sağlandı. Öte yandan, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel, okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin nöbet esaslarında benzer bir değişiklik henüz yapılmadığından, bu kurumlarda; hamile öğretmenlere doğuma üç ay kala nöbet görevi verilmemesi ve engelli öğretmenler ile engelli çocuğu bulunan öğretmenlerin nöbet görevinden muaf olmaması yönündeki uygulama ise devam ediyor. 
 


Bu haber 12168 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort