Öğretmenlerden Yetkililere Açık Mektup

Atama bekleyen öğretmenler ile ilgili hemen hemen her gün haber yapılırken, ataması yapılmış ama aylardır bekletilen öğretmenler de artık seslerini çıkarmaya başladı.

Öğretmenlerden Yetkililere Açık Mektup
01 Kasım 2019 - 12:14 - Güncelleme: 13 Kasım 2019 - 18:44

Milli Eğitim Bakanlığı’na ataması yapılmış ama aylardır göreve başlamak için bekleyen öğretmenler taleplerini kamuilanları.com aracılığı ile dile getirmek istediler.

Atanmış ama atama bekleyen öğretmenlerden yetkililere yazılan açık mektup:

‘’Bizler 9 Ağustos 2019’da sözleşmeli öğretmen olarak atandık. Ama hala güvenlik soruşturmasının bitmesini beklemekteyiz. Güvenlik soruşturması bakanlık çatısı altında yapılmasına rağmen her il farklı bir süreç ile yürütülüyor.

Bazılarımızın dosyaları basit nedenler ile bazı iller tarafından bakanlığa gönderilirken, bazı iller bu nedenleri aylar önce başlattılar. Hatta bir ilin ilçeleri arasında bile benzer durumlar görünüyor. Örnek verecek olursak, berat alınmış bir dava, eskiden çalışılmış ve kapanmış bir kurum, kapatılan bir üniversite okumuş olmak, takipsizlik alınmış bir dava veya aileye bağlı nedenler ile dosyalarımız aylardır bekletiliyor. Hiç birimizin sicil cezası yok. Yıllardır özelde ve devlette çalışıyoruz. Yasal olarak da önümüzde hiçbir engel yok. Sorun şu, bazı iller kendileri karar verip aynı konuda göreve başlatırken, bazı iller de bu kararı veremeyip bakanlığa gönderiyor. Hatta bir il aynı konuda bir öğretmeni göreve başlatmaz iken diğerini başlatabiliyor. Bu durum haksız ve eşit olmayan bir uygulama ortaya çıkarıyor.

Bakanlıkta komisyonun toplanması aylar sürüyor ve bir önceki atamadan hala bekletilen dosyalar var. Bizleri hiçbir birim muhatap almıyor. Sürekli olarak ‘’Bekleyeceksiniz’’ deniliyor. Komisyonu toplamak bu kadar zor olmamalı. Ailelerimiz ve biz bu süreçte psikolojik olarak çok yıprandık. Göreve başladığımızda bu durum öğrencilerimizin de psikolojik olarak yıpranmalarına sebep olacak.

Bunların yanı sıra göreve başlayamadığı için çeşitli baskılar ile aynı okulda ücretli öğretmen olarak göreve başlayan öğretmen arkadaşlarımız maddi sıkıntılar yaşıyor. Güvenlik soruşturmasına asla karşı değiliz ama bu durum bizi çevremize ve atandığımız okula yıllarca beraber görev yapacağımız arkadaşlarımıza potansiyel suçluymuşuz izlenimi yaratıyor.

Bizler 24 Kasım’da öğrencilerimiz ile olmak istiyoruz. Lütfen Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, bakan yardımcılarımız ve müdürlerimiz sesimizi duysun. Mağduriyetimizin giderilmesi için konunun takipçisi olsun. Şimdiden bizlere yardımcı olacak herkese teşekkür ediyoruz. Saygılarımızla.

Bu haber 916 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum