Denizli’de Hürriyetçi Eğitim Sen üyeleri yoksulluk sınırının altında öğretmen maaşı olamayacağını öne sürerek eylem de bulundu. Sendika Başkanı Ersin Dede şu şekilde konuştu: “Hiçbir eğitim çalışanı yoksul olmamalıdır. Asgari sefalete azami isyan dönemi başlamıştır”

Denizli’de Hürriyetçi Eğitim Sen üyeleri öğretmen maaşlarının yoksulluk sınırı altında kalmasını protesto etti. Denizli’de 270 üyesi bulunan sendikanın üyeleri Candoğan Parkı önünde toplanarak açıklamalarda bulundu..

‘TALEPLERİNİ SIRALADILAR’

2023 yılında memur maaşlarına yapılan zammın yüzde 30 olarak revize edilmesini de eleştiren şube başkanı Dede, “Yapılan zam beklentilerimizden çok uzaktır. Yoksulluk sınırı üzerinde maaş tüm eğitim çalışanlarının hakkıdır. Ek ders ücretleri yüzde 100 oranında artırılmalıdır. Eşit işe eşit ücret söylem olmaktan kurtarılmalıdır. Şube müdürleri ve müfettişlerin ekonomik kayıpları vahim bir hal almıştır. Görevde yükseldikçe ekonomik kazanımların düşmesinin dünyada başka bir örneği yoktur” ifadelerini kaydetti..

Muğla'da Öğrencisi Olmayan Lise Pansiyonunun Kayıp Yarım Milyon Lirasının Akıbeti Ne Oldu Muğla'da Öğrencisi Olmayan Lise Pansiyonunun Kayıp Yarım Milyon Lirasının Akıbeti Ne Oldu

‘YOKSUL ÖĞRETMEN OLMAZ’

Öğretmenlik mesleğinin artık tercih edilmediğine dikkat çeken Dede, “Eğitim verdiğimiz öğrencilerden çok azı ileride öğretmen olmak istemektedir. Bu gidişat bir toplum için çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Yoksul öğretmen olmaz. Hiç bir eğitim çalışanı yoksul olmamalıdır. Bugün yoksulluk sınırı 30 bin lirayı geçmişken bir eğitimcinin 15 bin lira maaş alması kabul edilemez. Mesleğimizin saygınlığı yok olmuştur. Büyük şehirlerde, aldığımız maaş kadar kira fiyatları vardır. Asgari sefalete azami isyan dönemi başlamıştır” diyerek sözlerini noktaladı..