MEB personeli olarak görev yapan kadrolu öğretmenlere bakanlık tarafından rotasyon uygulaması geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından yıllardır planlanan ancak bir türlü uygulamaya konulmayan öğretmene rotasyon ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor.

2023 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından millî eğitim Bakanı olarak görevlendirilen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in milli eğitim bakanlığı müsteşarlığı döneminde hazırlanan öğretmenler rotasyon uygulaması, bakanlık tarafından yürürlüğe konulmaya çalışılmış ancak gelen yoğun tepkiler ve yaşanan çeşitli süreçler nedeniyle uygulama geri çekilmişti. MEB'in bu uygulamayı yeniden gündeme getirdiği sendika baskanlari tarafından açıklanmış ve uygulamaya tepki gösterilmişti.

BAKAN TEKİN AK PARTİ MYK'DA ÖĞRETMENE ROTASYONU AÇIKLADI

Milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in Öğretmenlere 12 yılda bir rotasyon uygulaması ile ilgili düzenlemenin öğretmenlik meslek kanununda yer aldığına dair açıklamayı AK Parti MKYK'ya yöneli sunumda yaptığı bildirildi. Tekin açıklamasına göre öğretmenler bir okulda en az üç yıl en fazla 12 yıl görev yapabilecekler.

MEB’den yaz tatilinde öğrencilere ücretsiz yeni uygulama 81 ilde 2.-3.-4.-5.--8..-11.-12. sınıflara MEB’den yaz tatilinde öğrencilere ücretsiz yeni uygulama 81 ilde 2.-3.-4.-5.--8..-11.-12. sınıflara

Öğretmene rotasyon (zorunlu yer değişikliği) nedir?

Öğretmene rotasyon, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenlerin, belli bir süre aynı okulda ya da kurumda görev yaptıktan sonra zorunlu olarak tayin edilmesidir. Bu uygulamaya göre herhangi bir okulda milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenen süre kadar çalışan bir öğretmen, sürenin dolumda zorunlu olarak tayin ister. Öğretmen büyükşehirlerde büyükşehir bazında, şehirlerde ise ilçe bazında rotasyona tabi tutulur.

Milli Eğitim Bakanlığının bu uygulamayı yeniden başlatacağı yönünde iddialar ortaya atılırken, süre konusunda da 12 yıl gündeme geldi. Bu iddialara göre 12 yıl aynı okulda görev yapan öğretmenler artık bulundukları okulda görev yapamayacak ve ve bakanlık tarafından zorunlu rotasyona tabi tutulacak. Tayin isteyen öğretmenlerin atanamaması durumunda Milli Eğitim Bakanlığı bu öğretmenleri resen atacak. Bakanlıktan rotasyon ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak gündeme gelen iddialara göre Bakan Yusuf Tekin, rotasyon uygulamasını yeniden başlatacak. Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan Öğretmenlik meslek kanunu ÖMK'da yer alması Beklenen öğretmenler rotasyon uygulaması ile ilgili gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Öğretmenler ise rotasyon uygulaması konusunda ikiye ayrılmış durumda. Rotasyon uygulamasını savunan Öğretmenler olurken uygulamanın yanlış olduğunu düşünen öğretmenler de sitemize mesaj gönderiyor.

İki farklı düşünceyi savunan öğretmenler de kendilerince haklı gerekçeler sunarak fikirlerini ilet

Sizler de öğretmene rotasyon ile ilgili düşüncenizi ve önerilerinizi haberin yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.