Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi İlanı Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi İlanı

Milli Eğitim Bakanlığı uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarını yaptı. Sınav sonuçları ise belirlenen takvimden önce açıklandı. 12 Aralık 2022 tarihinde sınav sonuçlarının açıklanmasını bekleyen öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir sürprizle karşılaştı ve MEB bu özel günde sınav sonuçlarını açıkladı. Sınav sorularının çok kolay olmasının, 24 Kasım'da sonuçların müjde gibi açıklanmasında etkili olduğu ve çoğunluğu yüksek puan alan öğretmenler 24 Kasım'da ayrı bir mutluluk yaşadığı iddia edildi.

Ancak uzman öğretmen olmak isteyen öğretmenlerin tamamı bu mutluluğu yaşayamadı. ok sayıda öğretmen uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavına başvuru yapmasına rağmen, sistemsel hatalar ya da başka elde olmayan nedenlerle sınava girmeye hak kazanamadı.

Uzman öğretmenlik için başvuru yapıp, videoları da izleyerek sınava girme iradesini ortaya koyan öğretmenlerden binlercesi, sistem üzerinden başvuru yapmasına rağmen başvuruları sisteme işlenmedi ve MEB de haklı olarak bu öğremtenleri sınava alamadı.

Ancak; sınava girmek isteyen ve hatta videoları izleyerek sınava da çalışan çok sayıda öğremten, Milli Eğitim Bakanlığından bu mağduriyetlerinin giderilmesi için yeni bir sınav hakkı istiyor.

Bu öğremtenler MEB'in yeni bir uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavı açarak, kendilerinin de sınava tabi tutulmalarını ve böylece sınavı geçmeleri halinde uzman öğretmenlik hakkı verilmesini talep ediyor.