Öğretmenler ve Aileler Dikkat!

Kötü beslenme ve hareketsiz yaşamın neden olduğu tip 2 diyabet hastalığı, 10 yaşından itibaren görünmeye başladı.

Öğretmenler ve Aileler Dikkat!
20 Eylül 2019 - 15:20

40 yıl öncesinde böyle bir hastalığın olmadığını söyleyen Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Teoman Akçay, tip 2 diyabette anormal bir artışın söz konusu olduğunu ve bunun nedeninin de yüksek kalorili gıdaların tüketilmesi ve enerji yakılamaması olduğunu belirtti. Çocukların severek tükettiği meyve suları, çikolata, gofret, şekerleme ve benzeri ürünlerin organ yağlanmasına neden olduğunu, önce obezite sonrasında ise tip 2 diyabet hastalığına yol açtığı vurgulayan Akçay, önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Teoman Akçay ‘’ Bu iki hastalık birbiriyle doğru orantılı. Kötü beslenme ve hareketsiz yaşamdan kaynaklanan tip 2 diyabet artık 10 yaşından sonra görülmeye başlıyor. Ergenlik dönemi yani 14-15 yaşlarında ise en üst düzeye ulaşıyor. Bundan 40 yıl önce çocuklarda tip 2 diyabet görünmüyordu ve tıp kitaplarında böyle bir bölüm yoktu. Günümüzde bununla ilgili kitaplar yazılmaya başladı. Enerjili ve yüksek kalorili gıdaların tüketimi ve enerjinin yakılamaması sebebiyle bu hastalıkta anormal bir atış meydana geldi. Çocuklar maalesef artık dışarıda koşup oynamıyor. Bilgisayar ve tablet bağımlısı haline geldiler. Özellikle günde 1-2 saatten fazla tablet ya da bilgisayarda oyun oynayan çocuklarda obezitenin arttığı belirlendi. Çocuklara 1-2 saatten fazla bilgisayar, tablet ve TV gibi aktivitelere izin verilmemeli ve çikolata, meyve suyu gibi gıdaların kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir.’’ açıklamalarında bulundu.

Obezite ve tip 2 diyabetin ruhsal hastalıklara yok açtığını belirten Akçay, dikkat eksikliği, depresyon, kabızlık ve karaciğer yağlanmasına kadar birçok hastalığı da beraberinde getirdiğini söyledi.

Çocukları bu tip alışkanlıklardan uzak tutmak için ailelere olduğu kadar öğretmenlere de büyük görevler düştüğünü belirten Akçay, özellikle beden eğitimi öğretmenlerinin bu konuda çok hassas davranmaları gerektiğini ve çocukların 3 öğün yemelerinin gerekliliğini, ara öğün olacaksa bunların yoğurt, ayran ve meyve gibi faydalı gıdalar olması gerektiğini, düzenli yürüyüşler yapılmasının gerekliliğini belirtti. Ailenin ve öğretmenlerin çocuklara örnek olmasının önemini vurgulayan Akçay, gerekirse bu konuda eğitimlerin yapılmasının gerekliliğini vurguladı. 

Bu haber 510 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort