Öğretmenler neden emekli olmak istemiyor?

İZMİR'de, basın açıklaması yapan EĞİTİM - İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Oğuz Eminoğlu, eğitim -öğretim yılının ikinci yarısına 6 Şubat’ta başladıklarını, bir milyona yakın eğitim çalışanı ve 18 milyon öğrenciyle birlikte çözüm bekleyen, yığılmış onlarca sorun arasında okulları açtıklarını söyledi. Eminoğlu, yaptıkları ankette 3600 ek göstergenin yürürlüğe girmemesi nedeniyle, yüzde 45 öğretmenin emekliliği düşündüğünü belirtti.

13 Şubat 2017 - 00:16 - Güncelleme: 13 Şubat 2017 - 00:24

Hasan Sağlam Öğretmenevi Şehit Astsubay Ömer Halis Demir Salonunun’da konuşan Eğitim İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Oğuz Eminoğlu, çözüm bekleyen sorunlar sadece eğitimin sorunları değil, öğretmenlerin ve diğer eğitim çalışanlarının  sorunları da çözüm beklediğini belirtti.  

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN  

Oğuz Eminoğlu, "Türkiye de öğretmen sayısı  1 milyona ulaşmaktadır. İrfan ordumuzun sorunları, kamu çalışanlarının sorunlarından  milletimizin ve ülkemizin sorunlarından da  bağımsız değildir. Ekonomi uzmanlarının birçoğu giderek derinleşecek  bir ekonomik krizin kapımızda olduğunu ifade  ediyor.  Bizler yarı yıl tatilinde iken Merkez Bankası 2017 enflasyon hedefini 1,5 puan  arttırdı. Hemen ardından da Ocak ayı enflasyon verileri açıklandı. Yüzde 2,26 olarak açıklanan Ocak ayı enflasyonu 13 yılın en yüksek rakamı. Çarşı  pazardaki enflasyon ise çok daha yüksek. Yılın ilk altı ayı için maaşımıza yapılan yüzde 3 zam uçtu gitti. Biz eğitim çalışanlarının da milletimiz gibi terör belasından sonraki derdi geçim derdi olmuştur. Fedakarlık yapmak durumunda kaldığımızda  vatanımız için yapamayacağımız fedakarlık yoktur. Ancak ekonomik krizin  çalışanlara fatura edilmesine asla izin vermeyeceğimizin de bilinmesini isteriz" dedi.   
Oğuz Eminoğlu açıklamasında ayrıca, İzmir’de emekliği hak eden öğretmenlerle, 3600 ek gösterge ile ilgili bir anket yaptık. Burada elde ettiğimiz veriler Türkiye’yi de ifade eden verilerdir. Geçtiğimiz yıl 3600 ek göstergesi için topladığımız 100 bin imzayı meclise gönderip, öğretmenlerin bu haklı talebini kamuoyuna taşımıştık.   
Ankete katılan yüzde 84,3’ünün düzenli ödemeleri olan borçları var. Bu oran öğretmenlerimizin bugün hala neden emekli olmadıklarının en yalın izahıdır. Öğretmenlerin ek gösterge katsayısını 3000’den 3600’e çıkarılması emekli maaşlarında 500 lira, emekli ikramiyelerinde ise 15 ile 20 bin lira artış sağlayacaktır" dedi.  
İşte O anketin sonuçları:


kaynak:www.guncelegitim.com
20 bin öğretmen atama branş dağılımı (Tahmini)
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI


Öğretmenleri rahatlatan, müdürleri sıkıntıya sokacak karar

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular