Öğretmenler küçük Alperen'in ölümüyle ilgili itirafçı oldu

Alperen Sakin'in kreşinde çalışan genç öğretmen itirafçı oldu.

19 Ağustos 2017 - 11:48 - Güncelleme: 19 Ağustos 2017 - 12:16

İzmir Çiğli’de öğrenci servisinde unutulduğu için hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alperen Sakin’in ölümünde gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayan, müdürün baskısına rağmen polise gidip her şeyi anlatan kreş öğretmenlerinden Arzu Gülmez, olay günü yaşananları anlattı. 19 yaşındaki Arzu öğretmenin sözleri, yaşanan ihmaller zincirini de gözler önüne serdi:
 
Her yeri didik didik aradık

“Olay günü çok kötü bir gündü. Sabah 8’i 5 geçe civarında okula geliyor servis. Ben servisten sonra orada oluyorum. Alperen’in öğretmeni istifa etmişti, başlarında öğretmen yoktu. Öğleden sonraları, 4’ü 20 geçe yoklamayı alıyorum. Alperen’in olmadığını o yoklamayı alınca fark ettim. Dilara öğretmene söyledim. O da ‘Sabah aldık, olması gerekiyor’ dedi. Sonra koşarak Nurcan öğretmene gitti. O da ‘Onu sabah siz almadınız mı’ diye sordu. Sonra servis şoförü Tamer Bey’e sorduk, her yeri aradık. Sınıflara baktık. Bulamadık. Sonra şoför ‘Servise bakalım dedi ve anahtarı Dilara’ya verdi. Sonra servise bakan Dilara, çığlık atarak geri çekildi ve Nurcan öğretmen çocuğu servisten alarak içeri getirdi.”

Yıldırım'dan okul servisinde ölen Alperen'in babasına telefon

‘Hapse girersiniz’ dediler
“Alperen’i yere yatırdık. Şoför ‘Su dökelim’ dedi. Acil müdahale eğitimimiz olmadığını söyledim. Okul Müdürü Yurdagül Hanım’ı aradılar. Ambulansı aradığımda bana kızdılar. ‘Biz özel hastaneye götüreceğiz’ dediler. Hep beraber hastaneye gittik. Ben orada fenalaştım ve servise yatırdılar. Okulun müdürü Yurdagül İşgören’in arkadaşı A.S., bana gerçeği anlatmamamı ve kendi söyleyeceklerini anlatmamı istedi. ‘Doğruyu anlatsan geri mi gelecek çocuk. Yoksa hepiniz hapse girersiniz’ dedi. Karakola gidip onların baskısıyla o şekilde ifade verdim. Sonra vicdanımız rahat etmedi ve Nurcan öğretmenle gerçeği anlattık. Eğer gerçekleri söylemesem vicdanım beni rahat bırakmazdı.”

Aileyi teselli ederken kamera kaydını sildiler.

Okulun sahibi Yurdagül İşgören, özel hastanede aileye çocuklarının uykuda öldüğünü söyleyince anne Buket Sakin, oğlunun son görüntülerini izlemek istedi. Ancak İşgören bir yandan aileyi teselli ederken öte yandan okulu arayıp kamera kaydının çıkarılması talimatını verdi. Acılı anne oğlunun görüntülerini izleme konusunda ısrarını sürdürünce okulun sahibi, “Bugün bozuktu, çalıştıramadık, kayıt alamadık” gibi mazeretler öne sürdü. Kamera kaydı, İşgören’in evinden çıktı.

Alperen’i servisten kollarında çıkardı

Alperen’i servisten kucağında çıkaran kreş öğretmenlerinden 28 yaşındaki Nurcan Altıok da, yaşananları gözyaşlarıyla anlattı: “Alperen’i bulamayınca şoför Tamer Bey ‘Servise bakalım’ dedi. Anahtarı aldım, kapıyı Dilara açtı. Çığlık attı, ben öne geçtim. İkinci koltukta oturuyordu. Rengi, durumu hiç iyi görünmüyordu. 3 yaşındaki çocuğa ölümü konduramıyorsunuz. Sonra okula aldık, ama ilk müdahale eğitimimiz olmadığı için müdahale etmedik. Hastaneye kaldırdık. Bu sırada diğer çocuklar görüyordu. Bana çocuklar ‘anne ne oldu’ diye ağlamaya başladılar. Alperen’i o şekilde görmemeleri gerekiyordu. Ben de üzerine örtü örttüm.”

Cezalarını çeksinler

“Alperen’in ailesi hastaneye gelince öldüğünü söylediler. Annesi bana sordu, nasıl öldüğünü. Ancak söylemeye gücüm yetmedi. Sonuçta o bir anne ve yavrusu ölmüş. Arzu’ya gerçeği anlatmaması konusunda baskı yaptılar. Sürekli bunu telkin ediyorlardı. Doğruyu söylesek bile çocuğun geri gelmeyeceğini ve bizim de hapse gireceğimizi söylediler. Ben eşimle konuştuktan sonra doğruyu söyledim. Arzu’ya da korkmamasını ve gerçeği anlatmasını istedim. Hatta bana olayı ‘Sen üstlen’ dediler. Ben niye öyle bir şey yapacağımı sordum. Olayı ört bas edemezdim. Giden 3 yaşında bir can. Kim sorumluysa cezasını çeksin.”
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2018 yılı 20 bin öğretmen atamasında branşlara göre kontenjanlar
2018 yılı 20 bin öğretmen atamasında branşlara göre...
Koncuk'tan ByLock açıklaması; Kaygı verici
Koncuk'tan ByLock açıklaması; Kaygı verici