Öğretmenler için MİT iddiası!

Oraya gönderilen öğretmenlerin Milli İstihbarat Teşkilatı'na çalıştığı öne sürüldü

10 Ekim 2017 - 23:35

KKTC eğitim dünyasında yeni bir tartışma var. Türkiye'den getirilen öğretmenler için sendika dikkat çeken bir açıklama yaptı ve bu öğretmenlerin Milli İstihbarat Teşkilatı'na çalıştığını öne kanlığı’nın, yıllardır sürdürülen kültür anlaşması çerçevesinde her yıl ülkede görevlendirilen öğretmenlerin bu yıl sayısını artırarak 19 farklı branşta görevlendirilmek üzere toplam 167 öğretmen alınacağını duyurmasına öğretmen sendikalarından tepki geldi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil
“İSTİHBARATA ÇALIŞIYORLAR, ÖĞRETMENLİK KILIFTIR”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, KKTC ve TC arasında anlaşma olduğunu anımsatarak, ülkede olmayan branşların Türkiye’den getirilmesiyle ilgili bir prosodür olduğunu belirtti. Elcil, geçmişte tarih ve edebiyat alanında Türkiye’den öğretmen getirildiğini ancak bunun bugün istismar edilmekte olduğunu kaydetti.
Elcil, Türkiye’den öğretmen getirilmesi konusunun 1974 yılı öncesine dayandığını savunarak, TMT lider kadrolarını oluşturmak için subay olanların öğretmen olarak ülkeye getirildiğini söyledi. O yıllardaki mantığın bugün devam etmekte olduğunu savunan Elcil, Türkiye’den gelen öğretmenlerin Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) çalışan öğretmenler olduklarını, öğretmenliği bir kılıf olarak kullandıklarına dikkat çekti.
“TC ELÇİLİĞİ’NE RAPOR SUNUYORLAR”
Elcil, bu öğretmenlerin hala faaliyetlerini okullarda sürdürmekte olduğunu iddia ederek, Türkiye’den öğretmen getirilmesindeki esas amacın bu olduğunu söyledi. Elcil, söz konusu  öğretmenlerin yaptıkları faaliyetleri her hafta TC Elçiliği’ne rapor olarak sunduklarını kaydetti.
“GERİCİ FAALİYETLER EĞİTİMİN İÇİNE YERLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR”
Elcil, Türkiye’de AKP’nin hükümete geldikten sonra dinin siyasi bir araç olarak kullanılmaya başlandığını ileri sürerek,  gerici faaliyetlerin eğitimin içine yerleştiğini kaydetti.
Elcil, Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığını tarikatların yönettiğini savunark, gericiliğin bir amaç olduğunu, Eğitim Bakanlığı’nın kindar ve dindar nesiller yetiştirmek için faaliyet gösterdiğini belirtti. Elcil, bu yapının Ada’nın Kuzey’ine de yayılmak istendiğine dikkat çekerek, Türkiye’den branş öğretmen adı altında ülkeye gelenlerin bu amaç için siyaseten kullanılmakta olduğunu ileri sürdü.
“580  İŞSİZ PSİKOLOJİK DANIŞMAN ÖĞRETMEN VAR”
Elcil, şöyle devam etti, “Verilen ilanda 16  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni, 16  İlahiyat Kolej için ayrı öğretmen ilanı bize verilmek istenen mesajı gösteriyor. Olayın bir başka boyutu daha var. Bizi yönettiğini iddia eden hükümetin yaptığı saygısızlık, ülkemizde yetişen insan gücü olmasına rağmen Türkiye’den öğretmen talep etmesidir. Örneğin, ülkede 580  işsiz psikolojik danışman vardır. 185  işsiz özel eğitim öğretmeni vardır. Teknoloji mezunu öğretmenlerimiz vardır. İşsiz bilgisayar öğretmenlerimiz vardır. Bunların sayılar onlarcadır. Tüm bunlara rağmen buraya Türkiye’den öğretmen talep ediliyor. Münhal açılmak yerine bu daldaki öğretmenlerin Türkiye’den gelmesine ve misyonel faaliyetlerin okullara sokulmasına izin veriliyor, zemin yaratılıyor. Bakan Özdemir Berova başta olmak üzere. Bu kabul edilebilir değil”
 “NEDEN BURAYA GETİRİLDİKLERİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ”
Türkiye’den ülkeye gelen öğretmenlerin büyük çoğunluğunun misyonel olduğunu ve istihbarata çalıştıklarını savunan Şener Elcil, geriye kalanının ise gerici eğitim vermek için misyonel faaliyet gösterdiklerini kaydetti. Elcil, “İçlerinden Eğitim-Sen üyesi çok az bulursunuz. Genelde hepsi Eğitim-Bir-Sen üyesidir. Yani dini tarikatların yönettiği bir sendikanın üyesidirler. Buraya geleneler bunlardır. Bu bile bir göstergedir. Buraya gelenlerin ne olduğunu biz sendika olarak araştırıyoruz. Neden buraya getirildiklerini çok iyi biliyoruz” diye konuştu.
 “İŞSİZ ÖĞRETMENLER DAVA AÇMALI”
Elcil, ülkedeki işsiz öğretmenlerin dava açmasıyla ilgili bir sürecin başlaması gerekliliğini ifade ederek, sendika olarak yardımcı olmaya hazır olduklarını söyledi. Elcil, ülkede işsiz öğretmen varken, dışarıdan buraya öğretmen getirilmesini saygısızlık olarak nitelendirdi. Elcil, “Yargıya başvurmak şarttır” dedi.
Elcil, konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Her şey sendikadan beklenmesin. Bizdeki hükümet çanak tutmasa dışarıdan buraya öğretmen gelemez. Özdemir Berova bu işin bu ara başıdır. İşsiz öğretmenler bana göre Bakanlık önünde giderek aileleriyle birlikte protesto yapmalıdır. Burada yetişmiş insan gücü yoksa ve bulunamıyorsa bunu anlayabiliriz. Ancak böyle bir şey yok. Yüzlerce işsiz teknoloji öğretmeni var”
KTOEÖS Başkanı Eylem:
“DÖNÜŞÜM PLANININ BİR PARÇASI”
Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem ise, kültür anlaşması çerçevesinde Türkiye’den getirilen öğretmen sayısının bu yıl artırıldığına dikkat çekti. Eylem,  bugün Bakanlığın verdiği bilgiye göre 107 öğretmenin burada görev yaptığını belirterek, sayısının artırılarak öğretmen getirilmeye çalışıldığını söyledi. Eylem, bazı branşlar için dışarıdan öğretmen getirilmesine ihtiyaç olmadığını belirterek, münhal ilan edilip atama yapılacakken Türkiye’den öğretmen getirilmesinin dönüşüm planının bir parçası olduğunu kaydetti. Eylem, okullarda bu şekilde görev yapacak olan öğretmenlerin hedeflerinin kültürleme olacağına dikkat çekerek, bunun bir dayatma anlamına geldiğini söyledi. Eylem, Türkiye’de eğitimde yapılmak istenenin ortada olduğunu ifade ederek, dayatmanın aynısının Kıbrıs’ın Kuzey’inde de yapılmak istendiğini kaydetti.
“ELÇİLİK İLE HAREKET EDİYORLAR”
Eylem, “Bu bir toplum mühendisliğidir” diyerek, söz konusu  öğretmenlerin birçoğunun TC Elçiliği ile hareket ettiğini belirtti. Eylem, Eğitim Bakanlığı’nda görev yapanların TC Elciliği’nin memurları olduğunu belirterek, şöyle devam etti, “Genel Orta Eğitim Dairesi’nde Tamer Özdemir, yazdığımız Çanakkale Bildirisinin altına hakaretler yazmıştır. Kendisine bu konuda dava açtık, eylem yaptık. Hala bakanlıkta görevi sürüyor. Kendisine bunu neden yaptığını sorduğumuzda ise bizi polise şikayet etti. Dolayısıyla Elçilik’in görevlendirdiği bu kişiler bakanlıkta da okulda da görev yapıyor. Bazı okullarda Din dersi öğretmenine ihtiyaç olmamasına rağmen bazı okullarda üç  din dersi öğretmeni var. Okul idareleri farklı dersler vermek durumunda kalıyor. Çünkü Elcilik orada olmalarıyla ilgili baskı yapıyor. Elbette ki bu ispiyonculuk ve bu istihbaratçılık şüphesi uyandırıyor. İhtiyaç yoksa neden bu öğretmenler oraya hali hazırda gönderiliyor? Elçiliğin yapmaya çalıştığı nedir? Neden bu kişiler Bakanlıkta görev yapıyor? Sadece öğretmenlere değil, Kıbrıslı Türklere de ‘uçak bizim para bizim istediğimizi yaparız’ yaklaşımıyla bu cesareti nereden buluyorlar? Kimden yetki alıyorlar?”
“TOPLUM OLARAK BAŞKALDIRMALIYIZ”
Eylem, toplum olarak bir başkaldırının artık gerekli olduğunu ifade ederek, eğitimde de  vatandaşlık verilmesinde de amacın tamamen bir dönüştürme olduğunu kaydetti. Eylem, Kıbrıs’ın Kuzey’inin Türkiye’ye bağlanması gibi adımların atılmaya çalışıldığına dikkat çekerek, “Kıbrıs görüşmeleri koptu, BM parametreleri işe yaramıyor deniliyor, bizim için tek çözüm birleşik federal Kıbrıs olmalıdır. Ancak bu şekilde ilerlersek dünyalı olabiliriz” diye konuştu.
Yeni Bakış Gazetesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
MEB'den güzel haber: Öğretmenler Avrupa'ya gönderiliyor
MEB'den güzel haber: Öğretmenler Avrupa'ya gönderiliyor