Öğretmenler İçin Doğal Afet Kursları Düzenleniyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere verilen doğal afet eğitimleri sayesinde öğretmenlerin daha bilinçli olacağını belirten MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Abdülhamit Karataş, konu ile ilgili açıklamada bulundu.

Öğretmenler İçin Doğal Afet Kursları Düzenleniyor
13 Temmuz 2019 - 16:52

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından düzenlenen “Afetlerde Arama, Kurtarma ve Tahliye Eğitici Eğitimi Kursu” ile ilgili açıklamalarda bulunan Karataş,  öğretmenleri doğal afetlere karşı hazır hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

2019 yılı Şubat ayında başlayan kurslar sayesinde afet ve acil durumlarda tahliye ile kurtarma faaliyetlerini refleks haline getirmek istediklerini vurgulayan Karataş, acil ve afet durumlarında ilk dakikaların ve saniyelerin çok önemli olduğunu söyledi. Bununla ilgili olarak çalışmalar yürüttüklerini anlatan Karataş, tüm kurumları ve öğrencileri bilinçlendirilmeyi amaçladıklarını belirtti. Bu kapsamda eğitimlerin AKUT ve AFAD tarafından yapılan tüm çalışmalara paralel olduğunu aktaran Karataş, deprem bölgelerinde olan şehirlerde eğitimlere ağırlık vereceklerini söyledi.

Daha önceden bu eğitimi almış kişileri tekrar eğitime aldıkları bilgisini veren Karataş, eğiticileri eğiterek profesyonellik oluşturduklarını söyledi. Hedefledikleri kitlede 18 milyona yakın öğrenci ve 1 milyon civarında öğretmen bulunduğunu belirten Karataş, bugüne kadar çeşitli illerde eğitim kursları gerçekleştirdiklerini ve bu eğitimlerin Türkiye'nin tüm şehirlerinde gerçekleşeceği bilgisini paylaştı.

Bu haber 646 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum