Öğretmenler için çok önemli bilgiler

Öğretmenlerin bilmesi gereken çok önemli hususları kısa başlıklar altında yayınlıyoruz. Çoğu zaman öğretmenlerimizin karşılaştıkları sorunlar ile ilgili internetüzerinden büyük zaman harcayarak bilgi topladık

28 Şubat 2016 - 17:05

Öğretmenlerin bilmesi gereken çok önemli hususları kısa başlıklar altında yayınlıyoruz. Çoğu zaman öğretmenlerimizin karşılaştıkları sorunlar ile ilgili internetüzerinden büyük zaman harcayarak bilgi topladıkları biliniyor. Bu haberde önemli ve gerekli bilgiler özet halinde sunulmuştur.

ÖĞRETMENLERİN BİLMESİ GEREKEN TEMEL KAVRAMLAR, MAAŞ VE HAKLAR..!
✔ EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ: Öğretmenlere her sene 30 Eylüle kadar eğitim-öğretime hazırlık ödeneği verilmektedir. 2015 yılı için belirlenen miktar 950 TL’dir. 2016 yılı için 1000 TL'dir.
✔ EK-DERS ÜCRETİ: Ek ders ücretleri 2015 Eylül için 9.77 TL'dir. 2016 Ocak için 10,48 TL' dir.
✔ PROMOSYON ÜCRETİ: Okulun anlaşma yaptığı kurumun promosyon tarihi ve anlaşma yılı, miktarına göre öğretmenler banka promosyon ödemesi yapılmaktadır. Aylık ortalama 25-30 TL civarıdır.
✔ SENDİKA ÜYELİĞİ VE YARDIMI: Sendikaya üye olan öğretmenlere yılda 4 defa 60 TL toplu sözleşme ikramiyesi ödenmektedir.
✔ AİLE YARDIMI: Evli olan devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilmektedir. Aile yardımı, eş ve çocuk için ayrı ayrı ödenmektedir. Evli olup da eşi çalışmayan öğretmenler ile çocuğu olan öğretmenler dilekçeyle başvurarak eş ve çocuk yardımından faydalanabilirler.
✔ ÖĞRETMENLERİN YER DEĞİŞTİRMESİ: Öğretmenlerin isteğe bağlı il içi ve il dışı yer değiştirmeleri ile özür grubu yer değiştirmeleri yönetmeliğe göre belli aylarda yapılmaktadır. Senede 1 defa il içi ve il dışı (Haziran), Senede 2 defa özür durumu (eş durumu,sağlık durumu,can güvenliği durumu Ağustos ve Ocak sonu)
✔ HİZMET BİRLEŞTİRME: Göreve yeni başlayan öğretmenlerin sigortalı çalışılan süreleri, öğretmenlik süreleri ile birleştirmek mümkündür. Özel öğretim kurumlarında (dershane, etüt, özel okul, rehabilitasyon merkezleri) çalışılan süreler ile ücretli öğretmenlikte geçirilen süreler birleştirilebilir. Emeklilik açısından hizmet birleştirmesi önemlidir. Hizmet birleştirmesiyle birlikte aylıklarda artış ve derece/kademe ilerlemesi de yapılabilir.
✔ HİZMET PUANI: Öğretmenlerin çalıştığı eğitim kurumunda 1 yıllık süre için aldığı puandır. Hizmet puanı tayin istemede faydası vardır. Puanınız ne kadar fazlaysa tayin isteme şansınız o kadar artar. Her okulun hizmet puanı farklıdır.
✔ VERGİ DİLİMİ: Öğretmenler genelde 7. yada 8. ayda vergi dilimine girer ve maaşından kesinti olur. Maaşlarda ortalama 50-100 tl azalma olur.
✔ YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA YAPMIŞ OLANLAR: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir.(memurlarahaber.com)

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SİTEYE ÜYE OL BİLGİ ÖDEV ŞİİR VB. PAYLAŞ, SOHBET ET 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme ritüeli
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme...
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi