Öğretmenler: "Hem eş hem iş"

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yaptığı "Ya eş ya iş" açıklaması gündeme bomba gibi düşerken öğretmenlerde moral bozukluğuna neden oldu.

21 Eylül 2017 - 12:19 - Güncelleme: 21 Eylül 2017 - 12:21

Yıllar süren eğitim hayatından sonra üniversiteden mezun olup bir de KPSS sınavı ve mülakat engelini aşan öğretmenler mesleklerine kavuştuklarında bir büyük sorun ile daha karşılaşıyor. Evlilik hayatına atılmak isteyenler veya evli durumda olanlar ya aile birliğini bozuyor ya da mesleğine veda ediyor.
Peki Medeni Kanunu bu duruma ne diyor

"Önemle belirtmek gerekir ki, eşin ortak konutu terke zorlanması halinde, zorlamada bulunan eş terk etmiş sayılacaktır. Bu durumda, terke dayalı boşanma davası açma hakkı, terke zorlanan eşe tanınmıştır." 
Yani Sayın Bakan eşlerden birisini evi terketmeye zorluyor.

Ayrıca
İNSAN HAKLARI AVRUPA SÖZLEŞMESİ
Madde 12 – Evlenme hakkı Evlenme çağına gelen her erkek ve kadın, evlenme hakkının kullanılmasını düzenleyen ulusal yasalara göre evlenme ve aile kurma hakkına sahiptir.
Sayın Bakan eşlere veya evlenmek isteyenlere evleneme gibi bir tavsiyede de bulunamaz.


Öğretmenler hem çok sevdikleri işlerini yapmak istiyor hem de çok sevdikleri aileleri ile aynı yerde birlikte olmak istiyor.
Sayın Bakanımız'dan bir an önce bu konuda bir düzenleme bekliyoruz.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • 11canan
  2 ay önce
  Evlenmek sucmu her zaman doğru insan bulunmuyor evlendi ama atanmıyor verdiğiniz sözü tutun oy kaybı olacak fötöcüler atanıyor dikkat edin oy kaybı olur ak parti bunları hak etmiyor sizin gibilerden bıktık bize insan gibi davranın bix 25 temmuz ilk sokağa çıkan bizdik srtık yeter borçlar çok iş yok kardeşimin dersane parasını ödeyemdik babam engelli annem işsiz neyapalım benim elime bakıyolar atanmam lazım duyun sesimizi maduruz bekliyoruz sabrımız kalmadı
 • Deniz öğretmen
  2 ay önce
  Sayın bakanımız bu hareketin öncüsü olarak seçimini yapsın o halde....
 • hakan erdem
  2 ay önce
  Ya isini ya esini tercih et cumlesi duydugum en talihsiz cumledir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu