Öğretmenler Günü'ne Öğretmenlere Bir Maaş İkramiye TBMM'de

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere bir maaş ikramiye ödenmesi ile ilgili hazırlanan kanun teklifi 23 Ekim 2019 tarihinde komisyona geldi.

Öğretmenler Günü'ne Öğretmenlere Bir Maaş İkramiye TBMM'de
26 Ekim 2019 - 09:00

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkim Kanun Teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur.

Gereğini saygılarımla arz ederim.

İsmail OK/ Balıkesir Milletvekili

Genel Gerekçe

Öğretmenlik mesleği, yetişmekte olan nesli, çevresi, ailesi, milleti, devleti ve vatanı için daima yapıcı, yararlı ve yaratıcı iyi bir insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirme sanatıdır.

Öğretmenlerin yetiştirdiği bu insanlar milletini ve ailesini mutlu kılar, yurdunu kalkındırır ve devletini güçlendirir. Bu bakımdan milletimizin, yurdumuzun ve devletimizin geleceği ve ekonomik yönden kalkınması her şeyden önce öğretmenlerin mesleklerinde göstereceği başarıya bağlıdır.

Çocuklarından eşlerinden ayrı şehirlerde görev yapan öğretmenlerimiz, aldıkları ücretlerin kısıtlı olmasına rağmen görevlerini zorlu şartlar altında yerine getirebilmek için yoğun çaba sarf etmektedirler. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitim ve öğretimini tamamlamak üzere canla başla çalışan öğretmenlerimizi, kamuda görev yapan memurlar arasında en düşük maaş alan kesimlerin de başında gelmektedir. Öğretmenlerimize verilen ücret gündelik hayatlarındaki zorunlu harcamaları dahi karşılamaktan uzaktır.

Ülkemizde son yıllarda yapılan araştırmalar da öğretmenlerimizin içinde bulunduğu durumu en iyi şekilde göstermektedir. Öğretmenlerin %82 gibi önemli bir rakamı ülkemizde öğretmenlik yapmaktan memnun değildir. Öğretmenlerimizin önemli bir kısmının sosyal ve ekonomik durumları sebebi ile toplumdaki itibarlarının azaldığı da düşünülmektedir.

Bu sebeple öğretmenlik mesleğinin itibarını kurtarmak ve gelecek nesillerimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin sorunlarının giderilmesi hususunda gazi meclisimiz üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.

Ayrıca 2010 yılında yapılan 18. Milli Eğitim Şura kararlarının 27.maddesinde öğretmenlerimize 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye verilmesi kararı alınmıştır. Öğretmenlerin çalışma şartlarının modernleşmesi, ekonomik sıkıntılarını iyileştirici adımların atılması ve öğretmenlik mesleğinin saygın hale getirilmesinin zorunlu hale geldiği bir kez daha Milli Eğitim Şura kararı ile tespit edilmiştir.

Bu kararın alınmasının üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen öğretmenlerimize bir maaş ikramiye verilmesi hususunda olumlu bir adım atılmamıştır. Bu kanun teklifi ile öğretmenlik mesleğinin daha itibarlı hale gelmesi ve öğretmenlerimizin ekonomik sorunlarına bir nebze çözüm olması amacı ile 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye verilmesi öngörülmektedir.

Bu haber 1689 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort