Öğretmenler Güneydoğu'dan kaçıyor mu?

GAP BKİ Başkanı Karahocagil: "Hedefimiz tecrübeli öğretmenlerin bölgedeki kalış süresini uzatarak, öğrencilerimizin daha iyi eğitilmesini sağlamaktır"

05 Ekim 2017 - 12:25

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, "Hedefimiz tecrübeli öğretmenlerin bölgedeki kalış süresini uzatarak, öğrencilerimizin daha iyi eğitilmesini sağlamaktır." dedi. Karahocagil, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve GAP BKİ iş birliğiyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerin Milli Eğitim Müdürlerinin katılımıyla Şanlıurfa'da düzenlenen "Güneydoğu'daki Öğretmen Hareketliliği" çalıştayında yaptığı konuşmada, idare olarak ekonomik bölgeye her alanda hizmet etmeye çalıştıklarını söyledi. 
GAP'ın cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal kalkınma projelerinden birisi olduğunu belirten Sadrettin Karahocagil, bölgenin en önemli problemlerinin başında gelen eğitim konusunda da yürüttükleri projelere çalıştay sayesinde bir yenisini daha eklediklerini kaydetti. 
Bölgede eğitim konusunda nicelikten ziyade nitelik yönünde sıkıntıların yaşandığını anlatan Karahocagil, şunları kaydetti: 
"Bölgemizin en önemli sorunlarından bir tanesi eğitim problemleridir. Eğitimde nicelik ve nitelik yönünde sıkıntılar var, nicelik olarak altyapı hazırlanıyor, derslikler yapılıyor, yeni okul ve alanlar oluşturularak Türkiye ortalamasına yetişilmeye çalışılıyor. Nitelikte sıkıntımız genellikle öğretmen unsurumuzun nüfus hareketliliğinin yoğun olmasından kaynaklanıyor. Öğretmeni bu bölgede tutamıyoruz, daha çok tecrübeli öğretmenin bu bölgede çalışması pek mümkün olmuyor. Bir an önce bir sebep bulup, evlilik veyahutta başka gerekçelerle, sağlık sebeplerle zorunlu süreyi bile tamamlamadan bölgeden çıkmaya çalışıyorlar. Bu çalıştay sayesinde bir araştırmanın bütün unsurlarını kullanacağız. Anketler, yüz yüze görüşmeler, bütün bu alanda söz sahibi olan herkesin katılımını sağlayacağız. Tüm gerekenler yapılacak, uluslararası örneklere dahil bakılacak. Ona göre eylem planı ve yol haritası çıkarılacak. Hedefimiz tecrübeli öğretmenlerin bölgedeki kalış süresini uzatarak, öğrencilerimizin daha iyi eğitilmesini sağlamaktır." 
- "Yol haritası çıkarılacak"
 MEB Veri Analiz ve Politikaları Daire Başkanı Şerafettin Cankurt da bölgeye her yıl binlerce öğretmenin atandığını ancak görevde kısa süre kaldıklarını dile getirdi.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Tecrübe
    2 ay önce
    Ben Doğuda beş yıl görev yaptım.(O zamanlar 'Olağanüstü hal Tazminatı vardı;şimdi yok.)Yurt dışında görev almak için Öğretmenler yarışıyor.Seçme sınavına ve mülakata kendi isteğiyle giriyor. Hatta ikinci defa yurt dışı gidebilmek için harıl harıl ders çalışıyor.Aynı imkanlar bu bölgelerimize de verilse Öğretmenler oralara gidebilmek için sıraya girer. Her fedakarlık çalışandan beklenmemeli. Biraz da devletimiz fedakarlık göstermeli.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu