Öğretmenler Göreve Başlamayı Bekliyor

Ataması yeni yapılan öğretmenler, güvenlik soruşturmasının farklı sürelerde bitmesi sebebiyle farklı zamanlarda göreve başlıyor. Kiminin göreve başlaması 1 ay, kiminin de 5 ay sürüyor.

Öğretmenler Göreve Başlamayı Bekliyor
25 Eylül 2019 - 16:12 - Güncelleme: 25 Eylül 2019 - 19:29

Kadrolu öğretmen, ücretli öğretmeni sözleşmeli öğretmen derken öğretmen statüsüne bir tane daha eklendi; ataması yapılan ama güvenlik soruşturması sonucunu bekleyen öğretmen.

Son yapılan 20 bin öğretmen ataması ile görev yerleri belirlenen öğretmenlerin büyük çoğunluğu güvenlik soruşturmalarının bitmesini bekliyor. 2 Eylül’de göreve başlaması gereken öğretmenler ne yazık ki başlayamadı.

Gergin bir şekilde göreve başlamayı bekleyen öğretmenlerin yerini ise Milli Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmenlerle doldurmaya çalışıyor. Ücretli öğretmenlerde önceliği bu sene güvenlik soruşturmasın sonucunu bekleyen öğretmenlere vermişler ama büyük sorunların oluşmasına sebep oluyor.

 

İstanbul’da yaşamayan ama İstanbul’a ataması yapılan birçok öğretmen var ve bu öğretmenler ücretli öğretmen olarak İstanbul’a yerleşti. Fakat şu bir gerçek, ücretli öğretmenler girdikleri ders saatine göre ücret alıyor ve bu ücrette çoğu zaman asgari ücretin altında kalıyor. Aldıkları bu ücretle İstanbul’da geçimlerini sürdürme şansları yok denecek kadar az. Ayrıca ataması yapılan fakat güvenlik soruşturması nedeniyle bekleyen öğretmenler, ücretli öğretmenlik yaptıkları için güvenlik soruşturmasının uzatılacağından da korkuyorlar. Bu sebeple çoğu öğretmen bu teklifi kabul etmedi. Bazı okullarında öğretmenler kabul etmeleri konusunda baskı yaptıkları da konuşulmaktadır. Başka bir ücretli öğretmen çalıştıran okul ise zor durumda kalmaktadır çünkü güvenlik soruşturması bittiğinde görevli öğretmenin işine son verilecektir.

Bu haber 1704 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort