Öğretmenler den'' Akıllı Kutu'' Projesi

Konya da görevli iki öğretmen öyle bir proje geliştirdi ki deprem anında binanın doğalgaz, elektrik ve suyunu keserek can kayıplarının önüne geçilecek.

Öğretmenler den'' Akıllı Kutu'' Projesi
09 Ekim 2019 - 10:42

Konya Adil Karaağaç Mesleki ve Anadolu Lisesinde endüstriyel otomasyon bölümü öğretmeni olan İbrahim Apa, depremlerde en büyük sorunun su, doğalgaz ve elektrik hatları ile enkaz altında kalan kişilerin sayısının belirlenememesi olduğunu söyledi. Depremde yaşanan bu tür sorunların önüne geçmek için aynı okulda görev yaptığı meslektaşı Abdurrahman Kavun ile sekiz aydır Akkutu (akıllı kutu) adını verdikleri projenin deprem esnasında kurtarma ekiplerine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Bu yıl katıldıkları TEKNOFEST’ te projeleriyle ‘’İnsanlık Yararına Teknoloji Afet Yönetimi’’ kategorisinde birinciliği elde ettiklerini bildiren Apa, sundukları sistemin geliştirilebilir olduğunu da söyledi. Tasarladıkları ürünün Türkiye dışında da pazarlamak istediklerini belirten Apa’’ Bu sistem, binaya yerleştirilen sismik sensörler ile, meydana gelen depremleri afet yönetim merkezine anında bildirmektedir. Daha sonra sistem binanın elektrik, doğalgaz ve suyunu kesmektedir. Sistemin kurulumu sırasında binada yaşayan kişi sayısı da cihaza girilerek, çıkış kapılarına yerleştirilen kamera ve görüntü işleme yazılımı sayesinde giriş çıkış yapanlarda sayılabilmektedir.’’

Deprem sırasında binanın adresi, konumu, yaşı, binada ikamet eden kişi sayısı ve krokisi afet yönetim merkezine iletiliyor. Bu sayede kurtarma ekipleri de binaya acil müdahale edebilecek. Böylece can kayıpları minimum seviyeye indirgenmiş olacak.

Bu haber 396 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum