Öğretmenler aman dikkat maaşınız kesilebilir

Danıştay'dan öğretmenler ile ilgili çok önemli karar verdi. Mesai saatleri dışında öğretmenlere görev verilip verilmeyeceği belli oldu. İşte detaylar.

30 Ekim 2016 - 00:00 - Güncelleme: 30 Ekim 2016 - 23:10

Danıştay öğretmenlere mesai saatleri dışında verilen kurs ve seminerlerin dinlenme hakkının idarenin göz önünde bulundurması ve buna göre tarih ve saat belirlenmesi gerektiği kararını verdi.

Fatih Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursuna katılmak üzere görevlendirildiği halde verilen seminere dilekçe ile katılamayacağını bildirmesine rağmen seminere katılmadığı için öğretmen hakkında soruşturma açılmış ve soruşturma sonucunda öğretmen hakkında maaş kesim cezası verilmişti.

Binlerce Öğretmen Daha İhraç Edildi


İdare Mahkemesinde dava açan öğretmen davayı kaybetmiş ve öğretmenin maaş kesim cezasının onaylamıştı. Ancak öğretmen davayı temyiz için Danıştay'a taşımıştı. Danıştay 12. İdare Mahkemesi davayı inceleyip karara bağladığı ve davada verilen görevi kasten yapmamak cezasının hukuka aykırı olduğuna hükmetti. 

Binlerce Öğretmen Daha İhraç Edildi
Anayasa'da korunmuş olan çalışanların dinlenme hakkının idarenin göz önünde bulundurması gerektiği ve buna göre tarih ve saat belirlenmesi gerektiği belirtilmiştir.

Bu bağlamda İdare Mahkemesinin öğretmen hakkında verdiği maaş kesim cezası bozulmuş öğretmenlere mesai saatleri dışında kurs,  seminer, toplantı vs. gibi görevlerin verilemeyeceği kararı alınmıştır.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINHafta sonu ve mesai saatleri dışında öğretmenlere artık kurs seminer gibi görevler verilemeyeceğine dair Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmelik yayınlayarak bu kararın uygulanması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu