Öğretmenler alan değişikliği talepleri arttı

Bilineceği üzere Millî Eğitim Bakanlığı tarafından en son 2014 yılında teknoloji-tasarım öğretmenliği ve zihinsel engelliler öğretmenliği alanları ile sınırlı bir alan değişikliği yapmıştır.

20 Aralık 2016 - 09:45

Bu değişiklik hakkından sonra, öğretmenlere bir daha alan değişikliği hakkı tanınmamıştır. 

Bu bağlamda; 1. Öğretmenler 4+4+4 sisteminde ortaya çıkan norm kadro sorunundan ötürü alan değiştirmek durumunda kalmışlardır ve birçok öğretmen, bu durumdan rahatsız ve de şikayetçidir. Bu öğretmenler, diploma temel alınarak, kendi alanlarına geri dönmek istemektedirler.

2. Diplomasındaki alanı dayanak alınmadan, başka bir alanda öğretmenlik yapan öğretmenler, kendi diploma alanlarına geçiş yapabilmek istemektedirler. Mesela diplomasında fizik öğretmeni sıfatı yer alan bir öğretmen, dönemin şartları gereği sınıf öğretmeni olarak atanmıştır.

Dolayısıyla da bu sınıf öğretmenleri, kendi diploma alanlarında çalışmak istemektedirler. 3. Öğretmenlik mesleğine atanarak başladıktan sonra eğitim hayatını sürdüren ve başka bir öğretmenlik alanında da diploma sahibi olan öğretmenler, ikinci diplomalarında yer alan dala geçiş yapmak istemektedirler.

Bu tip alan değişikliği istekleri her şartta dile getirilmektedir. Fakat MEB, atama bekleyen öğretmenlerin sayısından ve de doğal baskısından ötürü bu değişikliklere izin vermemektedir.  Öğretmen camiasının içinde bulunduğu bu karmaşa durumuna bir son verilebilmesi ve herkesin arzuladığı biçimde olmasa da bir orta yolla bu gibi sorunların temelden çözülebilmesi en büyük arzumuzdur.KAYNAK öğretmenlerhaber.

 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Sibel
  11 ay önce
  On yillik emek bosunamidir saatlik kurslarla degil ikinci lisans yuksek lisans doktora diplomalariyla alan degisikli bekliyoruz biz bosunami okuduk emek verdik
 • Hasan
  11 ay önce
  Meb neyi bekliyor, sendikalar müjdeyi verdi.Meb 'ten ses seda yok
 • Mete ÜNSAL
  11 ay önce
  Alan değişikliği biran yapılsın artık. Bir yetkili de çıkıp açıklama yapma zahmetinde bulunmuyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesut Yılmaz'ın çok zor dakikaları
Mesut Yılmaz'ın çok zor dakikaları
ByLock mağduruna güzel haber
ByLock mağduruna güzel haber